Czytasz: Zespół muzyczny z Gliwic na igrzyskach w Korei

Zespół muzyczny z Gliwic na igrzyskach w Korei

Krzikopa to śląski zespół grający folk z elektro-rockowym przytupem. Wystąpią w Korei Południowej. Będą reprezentować Polskę.

Jest dobra wiadomość! Decyzją ambasady RP w Seulu, Koreańskiego Ministerstwa Kultury oraz Koreańskiego Komitetu Olimpijskiego, Krzikopa została wybrana, by reprezentować Polskę podczas kulturalnej olimpiady, towarzyszącej zimowym Igrzyskom Olimpijskim.

- Szykujemy sprzęty, ciepłe czapki i zastanawiamy się jak najlepiej powiedzieć „Ksheecopa” po koreańsku. Może tak? - napisali na swojej stronie internetowej.

Termin „tradycyjna muzyka Górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów.

Krzikopa tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, i tak, by można było przy tym potańczyć. Tworząc muzykę dbają, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem DnB dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach, gdzie wielokrotnie zdobywał uznanie jurorów i publiczności.

Igrzyska olimpijskie Pjongczang 2018 zaczynają się dziś. Potrwają do 25 lutego.

 

Czytaj więcej