Zdziebło i Jelonek mistrzami Polski w chodzie na 35 km

Jalub Jelonekfot. Marek Biczyk

Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) oraz Jakub Jelonek (CKS Budowlani Częstochowa) zwyciężyli w rozegranych w Dudincach na południu Słowacji mistrzostwach Polski w chodzie sportowym na dystansie 35 kilometrów.

Najlepsza polska chodziarka potwierdziła swoją dominację w krajowej rywalizacji. Na mecie uzyskała czas 2:48:53 będący jej drugim najlepszym wynikiem w karierze. Rezultat ten jest także rekordem mistrzostw Polski. Do rekordu życiowego zbliżyła się druga na mecie krajowego czempionatu, organizowanego pod egidą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którego generalnym sponsorem jest PKN ORLEN, Olga Chojecka. Zawodniczka, która lepiej znana jest pod panieńskim nazwiskiem Niedziałek, uzyskała czas 2:51:23. Brąz zdobyła bardzo doświadczona na chodziarskich trasach Agnieszka Ellward – 3:06:13.

Wśród panów mistrzem Polski został Jakub Jelonek. Doświadczony zawodnik – blisko 38-letni reprezentant Budowlanych Częstochowa – zdobył dopiero drugie w karierze złoto krajowych mistrzostw na trasie (poprzednio wygrał w 2018 roku w Wiedniu na dystansie 50 kilometrów). W sobotę w Dudincach na metę dotarł w czasie 2:37:32. Drugie miejsce zajął mający podwójne obywatelstwo – polskie i tunezysjkie – Maher Ben Hilma (2:43:38). Brązowy medal wywalczył Mateusz Nowak – 2:45.19.

Niestety mistrzostwa Polski nie były udane dla dwóch liderów męskiej kadry – Dawida Tomali oraz Łukasza Niedziałka. Ten drugi przez ponad 25 kilometrów szedł w bardzo dobrym tempie, ale ostatecznie zszedł z trasy.

Łukasz poczuł pewien dyskomfort, a w przypadku Dawida to była po prostu niedyspozycja dnia – relacjonuje ze Słowacji obecny na miejscu trener Krzysztof Augustyn.

Wydarzeniem dnia w rywalizacji kobiet było ustanowienie czasem 2:37:44 rekordu świata w chodzie na 35 kilometrów. Sztuki tej dokonała zwyciężczyni mityngu zaliczanego do World Athletics Race Walking Tour Gold Peruwianka Kimberly García León, którą polscy kibice kojarzą z podwójnego triumfu podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Oregonie.