Czytasz: Zdrowie i życie w jelicie

Zdrowie i życie w jelicie

Coraz częściej przyczyn różnych chorób szuka się właśnie w nieprawidłowościach jelitowych.

Zaburzenia mikrobiomu jelit są przyczyną wielu chorób, nie tylko związanych bezpośrednio z układem pokarmowym, ale również autoimmunologicznych czy przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Coraz częściej mówi się również o ich wpływie na choroby psychiczne oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu.  

Czytaj także: przeszczep kału? To nie żart, to dla zdrowia

Jelita to największa powierzchnia w ciele człowieka narażona na kontakt ze światem zewnętrznym. A ten, niestety, nie sprzyja mikroorganizmom, które w nich żyją. Podstawową rolą bakterii w układzie pokarmowym jest trawienie dostarczonego pokarmu. Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Badacze wykazali, że mikrobiom spełnia również rolę ochronną, metaboliczną i odżywczą oraz immunologiczną. Dlatego coraz częściej przyczyn różnych chorób szuka się właśnie w jego nieprawidłowościach.

CO SPRZYJA NIEPRAWIDŁOWOŚCIOM W MIKROBIOMIE JELIT

Tempo życia i wszechobecny stres, zanieczyszczone środowisko, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i nadużywanie leków sprawiają, że większość ludzi jest narażona na dysbiozę jelitową, czyli zaburzenie ilości oraz równowagi pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami bytującymi w jelitach. Osłabienie dobrych bakterii sprawia, że bariera jelitowa ulega rozszczelnieniu i oprócz białek pokarmowych do krwiobiegu dostają się chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy i inne patogeny. W efekcie układ odpornościowy jest w stanie ciągłego pobudzenia, a w organizmie tworzy się przewlekły stan zapalny.

Dysbioza jelitowa może być przyczyną następujących dolegliwości:

nawracających infekcji układu oddechowego oraz układu moczowo-płciowego,
chorób autoimmunologicznych (Hashimoto, RZS, IBD i innych),
alergii i nadwrażliwości pokarmowych,
atopowego zapalenia skóry,
zespołu jelita nadwrażliwego,
zaparć, biegunek i wzdęć,
zaburzeń ze spektrum autyzmu,
depresji, schizofrenii.


Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy skład mikrobiomu jelitowego.

Korzystne bakterie i równowaga mikrobiomu jelitowego to przede wszystkim zdrowe odżywianie.

Kluczowa jest skrobia oporna, którą możemy dostarczyć bakteriom, jedząc niedojrzałe banany, płatki owsiane, zielony groszek, białą fasolę, soczewicę, schłodzony makaron czy ziemniaki w mundurkach.

W przypadku stwierdzonej dysbiozy jelitowej ważne jest uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne w postaci suplementów oraz spożywanie pokarmów, które takie bakterie zawierają, np. kiszonek, nabiału dobrej jakości (maślanka, jogurty).

KIEDY ZBADAĆ MIKROBIOM JELITOWY?

Badanie mikrobiomu, tzw. KyberKompaktPro warto przeprowadzić w przypadku występowania schorzeń, w których wykazano związek z jego nieprawidłowościami. Jednak mając na uwadze, że praktycznie każdy człowiek jest narażony na dysbiozę jelitową, wykonanie takiego badania warto wziąć pod uwagę również przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

- Badanie pozwala na oznaczenie zarówno bakterii korzystnie oddziałujących na organizm (ochronne, immunostymulujące oraz odżywiające jelito), jak również potencjalnie patogennych grzybów, w tym drożdżaków – mówi dr n. med. Mirosława Gałęcka z Instytutu Mikroekologii. – Z interpretacji wyniku dowiemy się, jakie objawy mogą być związane z przerostem lub niedoborem konkretnych bakterii oraz jakie działania należy podjąć, aby zlikwidować zaburzenia” – dodaje.

Badanie KyberKompaktPro jest kompleksowym badaniem mikroflory jelit z próbki kału. To ilościowa i jakościowa diagnostyka bakterii oraz grzybów występujących w jelicie. Badanie ocenia występowanie oraz stopień ewentualnej dysbiozy w przewodzie pokarmowym. Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną (terapia mikrobiologiczna), opracowaną na podstawie zarówno uzyskanych wyników, jak i jednostki chorobowej stwierdzanej u pacjenta.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, COP24
około 1 godziny temu Durczok: COP24 czyli polski szczyt hipokryzji

PiS uznał, że drażnienie górników w roku wyborczym to głupota. Że węgla mamy na 200 lat więc jeszcze ich prawnuki mają pewną robotę na grubie. Czyli postanowili dalej robić górników w ciula.

News
2 godzin temu Europa żegna bohaterskiego katowiczanina

Bartosz Pedro Orent-Niedzielski próbował powstrzymać zamachowca. Katowiczanin piątą ofiarą śmiertelną zamachu w Strasburgu.

News
2 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.

News
2 godzin temu Prognoza pogody: Gęste marznące mgły

Uwaga kierowcy! Marznąca mgła. Nie dość, że ograniczy widoczność, to jeszcze może być bardzo ślisko.

News
3 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
12 godzin temu Żyła drugi, Stoch trzeci. Czy zobaczymy na podium trzech Polaków? [WIDEO]

Bardzo udany start naszych skoczków.