Czytasz: Zdjęcie zamachowca wygrało World Press Photo

Zdjęcie zamachowca wygrało World Press Photo

W Amsterdamie ogłoszono wyniki konkursu na najlepszą fotografię 2016 roku.

Zwycięzca World Press Photo 2017

Prestiżowy konkurs World Press Photo wygrało zdjęcie przedstawiające zabójcę ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa. Autorem zdjęcia jest turecki fotograf agencji Associated Press Burhan Ozbilici. Na zwycięskiej fotografii widać ubranego w garnitur zabójcę, który w prawej dłoni trzyma pistolet, a lewą ma uniesioną, z palcem wskazującym w górze. Altintas ma szeroko otwarte usta i wykrzykuje coś ze złością. Za nim na podłodze leży zastrzelony dyplomata. Do zamachu na rosyjskiego ambasadora doszło 19 grudnia ubiegłego roku podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze.

Jury wyraziło uznanie dla odwagi Ozbiliciego, który nie odłożył aparatu, gdy 22-letni policjant po służbie Mevlut Mert Altintas otworzył ogień do ambasadora Karłowa.

Zdjęcie to zwyciężyło także w kategorii serii "zdjęć z gorących wydarzeń". Serię zatytułowano "Zabójstwo w Turcji" i zawierała ona fotografie przedstawiające chwile tuż przed i tuż po zamordowaniu rosyjskiego dyplomaty.

Kilka godzin po tych tragicznych wydarzeniach fotografię Ozbiliciego obejrzano 18 milionów razy.

Jury podkreśliło, że nagrodzenie zdjęcia przedstawiającego zamach terrorystyczny było bardzo trudną decyzją, jednak ostatecznie jury miało poczucie, że zdjęcie jest wstrząsającym obrazem, który świadczy o nienawiści naszych czasów. 

Nagrodzone w poniedziałek fotografie koncentrowały się na tematach, które w ubiegłym roku dominowały w mediach, w tym na konfliktach w Syrii i Iraku, kryzysie migracyjnym, śmierci przywódcy Kuby Fidela Castro czy igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród zdjęć natury są takie, które przedstawiają niszczący wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, w tym fotografia pływającego żółwia, który zaplątał się w zieloną sieć rybacką.

Do konkursu World Press Photo 2017 zgłoszono ok. 80 tys. zdjęć autorstwa ponad 5 tys. fotografów ze 125 krajów. W ośmiu kategoriach jury nagrodziło 45 fotografów z 25 państw. Nie ma wśród nich Polski.

Czytaj więcej