Czytasz: Zdjęcia kontrolerów na przystankach

Zdjęcia kontrolerów na przystankach

Kampania wizerunkowa KZK GOP ma przypomnieć, że kontrolerzy biletów działają w naszym interesie.

Sprawdzają bilety, udzielają informacji, pomagają pasażerom - to ich codzienność. 12 konktrolerów pracujących w KZK GOP zostało sfotografowanych podczas ich codziennej pracy. Sylwia, Bożena, Natalia, Gabrysia, Damian, Marcin, Sebastian, Arek, Rafał, Adam, Mirek i Kuba - to bohaterzy "Akcji kontroler". Na co dzień można ich spotkać w autobusach, a od połowy września również na ponad czterdziestu wiatach przystankowych, gdzie pojawią się ich zdjęcia. Przypominają o przypadającym 21 września „Dniu Kontrolera”, a przed wszystkim o tym, że kontrolerzy działają w interesie wszystkich pasażerów, a ich obowiązki obejmują o wiele szerszy zakres zadań niż tylko sprawdzanie biletów.


 
Dzień Kontrolera zainaugurowany został w KZK GOP siedem lat temu. Pierwsza kampania wizerunkowa przełamująca negatywny, stereotypowy obraz kontrolera biletów odbyła się już w roku 2008. Wówczas to KZK GOP jako pierwszy w Polsce podjął ten temat. Od tego czasu regularnie, zawsze w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu organizowane są takie akcje. 

- Rola kontrolerów jest trudna do przecenienia - mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący Zarządu KZK GOP. - To z nimi pasażerowie mają bezpośredni kontakt w autobusach i tramwajach. Służą pomocą i informacją, są reprezentantami Związku, a ich praca to działanie na rzecz wszystkich - dodaje.

KZK GOP przypomina, że dochód ze sprzedaży biletów to jedno z dwóch głównych źródeł finansowania komunikacji publicznej. Te pieniądze przeznaczane są także na inwestycje - zakup nowych autobusów, opłacenie firm sprzątających pojazdy itd. Ci, którzy nie kupują biletów, nie dokładają się do niej, jednocześnie korzystając z pieniędzy pozostałych pasażerów, więc tak naprawdę jeżdżą na koszt wszystkich uczciwie płacących za przejazd.

Po co takie akcje?

Po prawie dziesięciu latach regularnie prowadzonych działań, można zauważyć, że powoli zmienia się podejście wielu osób do pracy kontrolerów. Jak zaznaczają sami zainteresowani, coraz rzadziej wśród podróżnych zdarzają się sytuacje, kiedy podczas kontroli ogół pasażerów jest nastawiony przeciwko kontrolerowi i broni gapowicza. Jak dodają, pasażerowie chyba zrozumieli, że w takich sytuacjach to tak naprawdę oni płacą za gapowicza. 

Kontrolerzy KZK GOP w liczbach

W KZK GOP w sumie bilety sprawdza ponad 200 kontrolerów.

Aby zostać zatrudnionym na tym stanowisku trzeba posiadać co najmniej wykształcenie średnie (prawie połowa wśród kontrolerów pracujących na etacie legitymuje się wykształceniem wyższym). Konieczne są także odpowiednie predyspozycje psychiczne: opanowanie, odporność na stres, umiejętność rozładowania sytuacji konfliktowych, kontaktowość, otwartość, asertywność, stanowczość. Ponadto wymagana jest odpowiednia kondycja fizyczna i spostrzegawczość.

Wśród kontrolerów systematycznie rośnie liczba pań wykonujących ten zawód. W roku 2013 kontrolerkami było szesnaście kobiet (niecałe 10 proc. wszystkich kontrolerów). W roku 2017 bilety sprawdzają 32 panie, czyli nieco ponad 15 proc. proc. wszystkich kontrolerów biletowych.

Podczas kontroli sprawdzanych jest ok. 6 mln  pasażerów rocznie, a opłata za przejazd bez biletu od kilku lat jest niezmienne - wynosi 160 zł, płacona w miejscu kontroli 90 zł, a płatna do siedmiu dni 125 zł.

Osoby, które w ciągu roku trzy razy zostaną złapane na jeździe „na gapę” i nie płacą nałożonych dodatkowych opłat, mogą spodziewać się skierowania przeciwko nim zawiadomień o popełnieniu wykroczenia. Zgodnie z art. 121 Kodeksu wykroczeń, gdy sprawca po raz trzeci przyłapany zostanie na naruszaniu taryfy, a w ciągu roku dwukrotnie nie uiścił nałożonych na niego opłat dodatkowych, popełnia wyłudzenie - tym samym sprawa może trafić do sądu.

 KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzy go blisko 30 gmin; obsługuje teren o powierzchni 1,8 tys. km kw. zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Z tra

Czytaj więcej

nsportu publicznego organizowanego przez Związek codziennie korzysta blisko milion pasażerów.