Czytasz: Zdewastowali makietę szybu. Dostali ultimatum

Zdewastowali makietę szybu. Dostali ultimatum

Tydzień temu ktoś pomalował flamastrami archiwalne zdjęcia. Jaworznickie Planty straciły dawny blask. Zarządca terenu podjął działania.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu. Podczas sprzątania Plant (otwartej przestrzeni rekreacyjnej w Jaworzna) pracownicy Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych zauważyli, że makieta szybu kopalni Jacek Rudolf została porysowana.

Na dawnych fotografiach znajdują się wulgarne napisy, hashtagi, pseudonimy oraz różne obrazki.

Akt wandalizmu zgłoszono na policję. Dodatkowo zarządca terenu postanowił opublikować zdjęcia uszkodzonego miejsca w sieci. MZNK udostępnił je na swoim facebookowym profilu.

- Młodociani wandale pomalowali flamastrami archiwalne zdjęcia znajdujące się na makiecie szybu kopalni Jacek-Rudolf na Plantach. Ktoś zna autorów? MZNK chętnie „zatrudni” ich do usunięcia bazgrołów lub utrzymywania czystości na plantach - czytamy w poście MZNK Jaworzno. 

Dzięki pomocy internautów udało się wskazać potencjalnych sprawców. Wszystkie informacje są już w posiadaniu policji. Na tym nie skończyły się działania zarządcy. Miejska spółka postanowiła dać wandalom możliwość naprawienia szkód. Zapowiadają, że rozważą wycofanie zgłoszenia pod warunkiem, że znajdą się osoby, które naprawią szkody.

- To dla nich furtka. Jeśli się zgłoszą i zobowiążą do usunięcia szkód, zakończymy sprawę - zaznacza Piotr Jamróz, rzecznik Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie.

- Podejrzewamy, że to są młode osoby. Dla nich będzie lepiej, jeśli się przyjdą i usuną szkody. To lepsze rozwiązanie niż sprawa w sądzie - dodaje. 

Sprawcy mają jeszcze cztery dni na przyznanie się do czynów. Termin ustalony przez zarządcę mija we wtorek, 17 października o godz. 12:00. Na razie nikt nie przyznał się do winy. - Nieubłaganie kończy się czas na to, by autorzy, a mówiąc konkretniej autorki, bazgrołów ozdabiających makietę szybu Jacek Rudolf na Plantach zgłosiły się do MZNK i dogadały z jednostką możliwość polubownego załatwienia sprawy - przypomina zarządca na Facebooku. Przestrzega, że wystarczy się przyznać, a policja nie zapuka do ich drzwi. 

Czytaj więcej