Czytasz: Zbuduj budkę, zaproś ptaki do miasta

Zbuduj budkę, zaproś ptaki do miasta

Pasjonaci ptasich treli chcą pomóc przyrodzie. W najbliższą sobotę zbudują kilkaset ptasich domków. Silesion.pl już zbudował. Teraz twoja kolej!

Ekolodzy alarmują: w ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. - Budując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów – twierdzą miłośnicy ptasich śpiewaków. Dodają, że dzięki ptakom pozbędziemy się m.in. problemu komarów czy much, która są dla nich największymi przysmakami. W najbliższą sobotę zapraszają mieszkańców naszego województwa do wspólnego budowania budek lęgowych.

Ptasi pomysł przyfrunął z Krakowa

Skąd pomysł na akcję? Organizatorzy zaczerpnęli go w pobliskiego Krakowa, gdzie budki są budowane już od kilku lat. W tym roku do wydarzenia włączyły się Katowice. - Nasi pradziadowie budki lęgowe zaczynali budować w połowie lutego. Wraz z emigracją ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, w zmienionej formie, powrócił do Polski jako święto zakochanych, czyli Walentynki. Czas powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji! - przekonują organizatorzy sobotniej akcji.

Ptaszkowe Love już w weekend

Swoją budkę będzie można zbudować w sobotę w centrum handlowym 3Stawy. Niezwykła akcja o nazwie „Ptaszkowe Love” potrwa w godz. od 12 do 18. Nie będą potrzebne ani materiały (te ufundował Leroy Merlin) ani umiejętności. - Nad poprawnością montażu czuwać będzie wykwalifikowany stolarz, który z zespołem swoich pomocników poinstruuje jak skonstruować domki dla pierzastych zwierzaków - zapewniają inicjatorzy przedsięwzięcia. Łącznie powstanie kilkaset nowych ptasich domków, które pomogą odbudować miejską populację tych zwierząt. Uczestnicy akcji będą mogli zabrać je do swoich ogrodów.

 

Czytaj więcej