Czytasz: Fritz Bauer kontra Państwo – pokaz przedpremierowy

Fritz Bauer kontra Państwo – pokaz przedpremierowy

To obraz pokazujący Niemcy szukające rozliczenia z bolesną przeszłością.

Film będzie miał swoją polską premierę 6 stycznia przyszłego roku, ale  w Raciborzu będzie go można zobaczyć już 12 grudnia w Kinie Przemko.

Adolf Eichmann. Człowiek od pociągów. Jeden z czołowych architektów "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". W 1957 roku prawnik żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, odkrywa niezbite dowody świadczące o winie Adolfa Eichmanna, hitlerowskiego pułkownika, odpowiedzialnego za organizację masowych transportów Żydów do obozów zagłady, obecnie ukrywającego się w Buenos Aires.

Jako były więzień jednego z takich obozów, pragnie postawić zbrodniarzy wojennych przed sądem i uparcie walczy o sprawiedliwość. Dokonując zdrady stanu, Bauer kontaktuje się z izraelskim wywiadem, Mossadem i przekazuje dokumenty obciążające Eichmanna.

Fritz Bauer kontra Państwo, to obraz w reżyserii Larsa Kraume. Ściganie zbrodniarzy hitlerowskich, oskarżanie w procesach katów z Oświęcimia to jednak tylko jedna strona obrazu obrazu. Drugą stroną jest nakreślenie braku umiejętności rozliczenia się z przeszłością przez niemieckie państwo. Bauer w swoich działaniach przeciwko Eichmannowi jest osamotniony, czuje się wręcz osaczony przez ludzi, którzy jeszcze 20 lat wcześniej nosili na ramieniu opaskę ze swastyką.

Czytaj więcej