Czytasz: Smartfon, dokumenty, monety. Zamknięto je w kapsule czasu

Smartfon, dokumenty, monety. Zamknięto je w kapsule czasu

Kapsuła Czasu na 800-lecie Raciborza została zakopana 11 listopada.

50 firm, setki podpisów raciborzan pod listem do przyszłych pokoleń oraz wiele różnych gadżetów - znaków naszego czasu, w sobotę 11 listopada zamknięto w Kapsule Czasu u zbiegu ulic Długiej i Bankowej. Kapsuła trafiła do specjalnej, głębokiej na 100 centymetrów studni. Jej ponowne otwarcie planowane jest na 2067 r. Wydarzenie mocno wpisuje się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.

Kapsuła Czasu na 800-lecie Raciborza

Szczelnie zamknięta i zaplombowana Kapsuła Czasu ma zostać wykopana najwcześniej w 2067 roku, gdy Racibórz będzie świętować jubileusz 850-lecia praw miejskich. Studnię domknięto wiekiem. W przyszłości po stworzeniu „przestrzennej” kopuły kapsuła ma być kolejną atrakcją turystyczną Raciborza.

Oficjalne zamknięcie kapsuły nastąpiło 11 listopada u zbiegu ulic Długiej i Bankowej. Czas przed uroczystym zakopaniem kapsuły uświetniły pokazy średniowiecznych walk wojów ze stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry, a Bracia Kurkowi oddali 3 salwy armatnie ku czci Raciborza. Organizatorzy próbowali również odpowiedzieć na pytania: Co zostanie po nas za pół wieku? Jak ocenią nas potomni? Czy dalej będą korzystać ze smartfonów? Jaka będzie przyszłość prasy drukowanej? W gorącej atmosferze i tłumie przybyłych mieszkańców zakopano kapsułę z pamiątkami poszczególnych firm i instytucji.

- Świat nieustannie się rozwija, prze do przodu, tak intensywnie, że elementy, które dziś trafiły do Kapsuły Czasu, za 50 lat będą prehistorią – komentował Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Do Kapsuły trafiły m.in.: smartfon - jako znak naszych czasów, filmy, książki, publikacje i prezentacje poświęcone Raciborzowi; urzędowe dokumenty, monety, zdjęcia, kalendarz 2017 roku oraz wiele innych pamiątek. Oprócz różnego rodzaju gadżetów w kapsule zamknięty został list do przyszłych raciborzan, z prawie pół tysiącami podpisów, życzeń, czy radami na przyszłość.

Autor tekstu i zdjęć: Justyna Korzeniak/Adventure Media

Czytaj więcej