Czytasz: Zaszyli ucho w brzuchu, żeby je... uratować

Zaszyli ucho w brzuchu, żeby je... uratować

Lekarze w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka ratują dziecko pogryzione przez psa.

Tutejsi lekarze zaszyli w brzuchu dziecka odgryzioną przez psa małżowinę uszną. Gdy rana na głowie zagoi się,  podczas kolejnego zabiegu małżowina wróci na swoje miejsce.

PIES ODGRYZŁ DZIEWIĘCIOLATKOWI UCHO

9-letni Kacper z Jaworzna został wczoraj pogryziony przez psa kolegi, dużego owczarka.  W mieszkaniu nie było dorosłych, więc gdy to się stało, chłopcy pobiegli po pomoc do mamy Kacpra, do innego bloku na tym samym osiedlu. Ucha naturalnie nie zabrali. Pomyśleli o tym na szczęście policjanci. Weszli wkrótce do mieszkania chłopca, znaleźli ucho i na sygnale dostarczyli szpitalowi.

Najpierw Kacper trafił do szpitala w Jaworznie, stamtąd został przewieziony do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Razem z nim do szpitala przywieziono małżowinę.

- Rana chłopca została oczyszczona i zszyta. Ze względu na rodzaj obrażeń nie zdecydowano  o natychmiastowym przyszyciu małżowiny. Zamiast tego została ona wszyta do powłok brzusznych chłopca. Tam „poczeka” na kolejny zabieg, gdy rana na głowie dziecka zagoi się. To bezpieczne i fizjologiczne miejsce przechowania małżowiny, jest tam prawidłowo ukrwiona i odżywiona. Dzięki temu będzie dobrym materiałem do dalszej rekonstrukcji ucha – informuje dr hab. n. med. Ireneusz Bielecki, kierujący Oddziałem Laryngologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

 Chłopiec przebywa obecnie na Oddziale Laryngologii GCZD. Jego stan lekarze określają jako ogólnie dobry. Pomimo utraty małżowiny słuch dziecka nie jest zagrożony.

– To defekt kosmetyczny, aparat słuchu nie został uszkodzony. Rokowania na przyszłość są optymistyczne, pod warunkiem niedopuszczenia do zarośnięcia przewodu słuchowego – informuje dr Ireneusz Bielecki.

 Lekarze podkreślają, że ucha Kacpra nie udałoby się uratować, gdyby wcześniej prawidłowo nie zabezpieczono odgryzionej małżowiny. W tego typu zdarzeniach kluczowy jest czas oraz sposób przechowania i przewiezienia małżowiny do szpitala – odgryziony organ powinien być przechowywany w zimnym roztworze soli fizjologicznej lub lodzie i jak najszybciej przekazany do szpitala. Na szczęście wiedzieli o tym policjanci.

Czytaj więcej