Czytasz: Kontrowersyjna decyzja Krupy. Prezydenci innych miast oburzeni

Kontrowersyjna decyzja Krupy. Prezydenci innych miast oburzeni

Prezydent Marcin Krupa postanowił odwlec w czasie kontrowersyjną kwestię wyboru zarządu metropolii. Pozostali prezydenci są oburzeni jego decyzją.

Za tydzień miało być już wszystko jasne. O godz. 12:00 w Sali Sejmu Śląskiego mieli zasiąść prezydenci i burmistrzowie 41 gmin, żeby przyjąć statut, budżet i wybrać władze metropolii. Tego ostatniego punktu decyzją prezydenta Marcina Krupy zabraknie.

- Podjąłem decyzję, by do porządku I sesji Zgromadzenia nie wprowadzać punktu dotyczącego wyboru Zarządu Metropolii, w tym Przewodniczącego Zarządu - pisze prezydent Katowic w swoim oświadczeniu

Nieoficjalnie za decyzją prezydenta stoi brak wystarczającego poparcia dla kandydatury Adama Ostaleckiego oraz Danuty Kamińskiej

Prezydenci pozostałych miast są oburzeni. Jeszcze wczoraj pewne było, że w przyszły wtorek dojdzie do wyborów członków Zarządu i przewodniczącego. Tymczasem prezydent Katowic podejmuje decyzję bez skonsultowania z pozostałymi.

- Ta decyzja prezydenta Marcina Krupy przekreśla dotychczasowe ustalenia między prezydentami metropolii. Przed metropolią wiele wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, a nie odwlekać ich w czasie - mówi prezydent Chorzowa Andrzej Kotala

Powagę sytuacji dostrzega prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Jej zdaniem kwestia wyborów jest otwarta. Osobiście poprze wniosek o przyjęciu punktu z głosowaniem członków zarządu.

- Mimo wszystko jestem optymistką i liczę, że decyzja prezydenta Marcina Krupy to niezręczność związana z okresem urlopowym - mówi Małgorzta Mańka-Szulik

Odwlekania wyborów nie popierają też Tychy. Przeprowadzenie głosowania w czasie pierwszej sesji rekomenduje Andrzej Dziuba.

- Nie ma na co czekać. To i tak za długo trwało. Odwleczenie głosowania o tydzień lub dwa, nie rozwiąże problemu - mówi Andrzej Dziuba

Zdaniem prezydenta Sosnowca, ta decyzja nie jest dobra dla nikogo. Ani dla metropolii, ani dla kandydatów, ani dla gmin. Arkadiusz Chęciński uważa, że taka sytuacja ośmiesza prezydentów w oczach mieszkańców, ale i burmistrzów mniejszych gmin, którzy mogą zacząć zadawać sobie pytanie czy warto było się na metropolię decydować.

- To bardzo dziwna i głupia sytuacja. Jak mamy głosować za budżetem bez władz, które mają nim zarzadzać? - pyta Arkadiusz Chęciński. - Mam nadzieję, że prezydent Krupa ma dobre uzasadnienie tej decyzji.

Prezydent Marcin Krupa zapewnia, że jego postanowienie jest dobre dla regionu, a "najlepszym rozwiązaniem jest wybór członków zarządu metropolii kilka tygodni później – w atmosferze zgody i konsensusu". 

W poniedziałek ma odbyć się "próbne zgromadzenie". Prezydenci liczą, że przekonają Marcina Krupę do zmiany kontrowersyjnej decyzji.

Czytaj więcej