Czytasz: Ponad pół tysiąca fikcyjnych oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców

Ponad pół tysiąca fikcyjnych oświadczeń o zatrudnieniu Ukraińców

500 zaświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców w pięć miesięcy. Każde za odpowiednią opłatą. Na taki „biznes” wpadło dwóch Polaków. Zatrzymano ich na lotnisku w Pyrzowicach.

Byli stałymi gośćmi kilku Powiatowych Urzędów Pracy w województwie śląskim. Sprawunki załatwiali tu jednak nie dla siebie, lecz „znajomych” z Ukrainy. - Od stycznia do maja tego roku dwaj Polacy wystarali się w ten sposób o ponad 500 zaświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy – mówi kapitan Katarzyna Walczak, rzeczniczka prasowa komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pokonanie granicy? Żaden problem

Skutek? Na podstawie dokumentu z PUP-u cudzoziemcy bez problemu dostawali wizy z prawem pracy w Polsce. Przez przeszkód przekraczali polską granicę. Ale pracy oczywiście nie podejmowali. - Posiadane wizy wykorzystywali w innych celach, również w celu wyjazdu do państw Unii Europejskiej - podkreśla kapitan Walczak. Dodaje, że obaj oszuści „wpadli” na lotnisku w Pyrzowicach. - Podczas zatrzymania zabezpieczono laptopy, telefony komórkowe i inne elektroniczne nośniki informacji - podkreśla rzeczniczka śląskiej straży granicznej.

Paszport biometryczny

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piekarach Śląskich. Za popełnione przestępstwo mężczyznom grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

fot: mat. straż graniczna

Jak zaznacza straż graniczna, od 11 czerwca zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego i spełnienie pozostałych warunków wjazdu określonych w przepisach, a pobyt w ramach ruchu bezwizowego nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. - Jednak w pozostałych przypadkach nadal obowiązuje ruch wizowy – zaznacza Walczak.

CZYTAJ TAKŻE: ZOBACZ NAJWYŻSZĄ W POLSCE WIERZĘ KONTORLI LOTÓW

Czytaj więcej