Czytasz: Żar tropików pod palmami

Żar tropików pod palmami

00:53
Nadeszły upały. Z czoła leje się pot, a katowicki Rynek skwierczy jak patelnia. Jak radzą sobie mieszkańcy miasta w czasie czerwcowych upałów?

Dziś słońce nie odpuszcza. Nadeszła fala afrykańskich upałów. Jak zapowiadał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura powietrza w środę oraz w czwartek będzie wahać się od 30°C do maksymalnie 33°C. Mieszkańcy Katowic mają kilka własnych sposobów na walkę z upałami.

SCHRONIENIE POD PALMAMI

Dzięki palmom, które dotarły na lato do Katowic z Gliwic,  każdy zmęczony przechodzień może schronić się pod egzotycznymi roślinami. Wygodne leżaki położone tuż przy sztucznej Rawie zachęcają do odpoczynku. Tak zrobiła pani Marta, mieszkanka ulicy Dąbrowskiego, która z wnuczkiem Grzesiem przyszła pod katowicką fontannę.

- Uważam, że pomysł palm i fontanny na Rynku jest fantastyczny. Oby tylko bezdomni się w wodzie nie kąpali. U nas w Katowicach nie ma co robić. Jest tylko Bugla. Dobrze, że są ławki oraz leżaki - to jest bomba! Można usiąść, odpocząć - opowiada mieszkanka.

>> CZYTAJ: UPAŁY I POGNOZA POGODY <<

KURTYNY WODNE

W czasie upałów w Katowicach, podobnie jak w Sosnowcu oraz Chorzowie, można schłodzić się pod zimną mgiełką. Katowickie wodociągi w czasie wysokich temperatur uruchamiają kurtyny wodne. Dostępne są dla mieszkańców na Rynku, przy budynku Urzędu Miasta, na ulicy Stawowej, placu Wyzwolenia w pobliżu kościoła św. Anny oraz na placu Miast Partnerskich. Kurtyny będą się też pojawiały na różnego rodzaju imprezach, przede wszystkim na biegach ulicznych.

- Kurtyny wodne przynoszą ulgę w lecie, pomagają w schładzaniu, a przy okazji dają wiele frajdy dzieciom i przechodniom zmęczonym miejskimi upałami – mówi Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik Katowickich Wodociągów.

zobacz wideo:

WODA ORAZ LODY

Mieszkańcy Katowic jednogłośnie przyznają, że w trakcie upałów najważniejsze jest regularne nawadnianie organizmu oraz… jedzenie lodów.

- Lody najlepiej smakują latem. Mogą ochłodzić ciało, poza tym są smaczne - przekonuje jedna z mieszkanek Katowic przesiadująca pod palmami.

Jak twierdzi dietetyk Marta Reichert, na upały najlepsze są sorbety, które nawet w 60 proc. składają się z wody. Nie zawierają mleka, śmietany, jajek i właśnie z tego powodu zawartość tłuszczu w tych produktach jest bliska zeru (ale pamiętajmy, że zawierają cukier). W czasie upałów możemy zjeść ich sporo. Bez obawy o naszą sylwetkę, jednak pamiętajmy - wszystko z umiarem.

ZADBAJ O ZWIERZĘTA

W czasie upału pamiętajmy o naszych czworonogach. Przed Galerią Katowicką znajdują się miski dla psów, które są regularnie uzupełniane wodą. Ponadto, do punktu obsługi klienta Kolei Śląskich można podejść i także poprosić o miskę wody dla psa.

Zobacz, jak katowiczanie radzą sobie z upałami:

Służby przypominają o zachowaniu ostrożności. Pijmy dużo wody, przed wyjściem na dwór posmarujmy się kremem do opalania z wysokim filtrem, a na głowę załóżmy kapelusz, aby uniknąć oparzeń słonecznych.

Jakie są Twoje sposoby na upał? Daj znać w komentarzu!

Czytaj więcej