Czytasz: Tykająca bomba w twoim ciele? Zbadaj się!

Tykająca bomba w twoim ciele? Zbadaj się!

18 marca sprawdź za darmo, czy nie masz tętniaka!

Tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. To bardzo niebezpieczna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Wielu pacjentów, którym pękł tętniak, umiera, zanim dotrą do szpitala. Dlatego warto wiedzieć, czy w naszym brzuchu nie czai się „tykająca bomba”.

18 marca chirurdzy naczyniowi bytomskiej „Czwórki” zapraszają na przesiewowe badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej i tętnic biodrowych.

- Czekamy na mieszkańców śląskich miast, który ukończyli 50. rok życia – mówi dr Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Badanie jest krótkie, trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie.

Co ważne – nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego, nie trzeba też się wcześniej zapisywać. Pomiędzy 10.00 a 16.00 w Auli WSS nr 4 (I piętro, budynek A2), będą wykonywane badania USG. Wszyscy otrzymają wynik badania, a w przypadku wykrycia tętniaka – wskazówki do dalszego leczenia.

- Warto dodać, że wielu pacjentów właśnie w ten sposób dowiaduje się o tym, że mają tętniaka – podczas badań przesiewowych. Bardzo często nie daje on żadnych objawów – podkreśla dr Janusz Kuśmierz. Czasem objawy mogą być mylące i świadczyć na przykład o chorobach kręgosłupa, bo chorzy skarżą się na bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Często są to bóle brzucha. Z takimi dolegliwościami powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza – przestrzega dr Janusz Kuśmierz.

Tętniak aorty to poszerzenie średnicy aorty o 50%. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza po 65. roku życia. Narażone są na niego osoby, które prowadzą niezdrowy styl życia, zwłaszcza palacze. Tętniaki występują też u osób cierpiących na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych. Ryzyko pęknięcia tętniaka aorty zwiększa się wraz z jego powiększaniem się, a w tym przypadku bardzo groźne okazują się na przykład zwykłe zaparcia czy wysiłek fizyczny.

Czytaj więcej