Czytasz: Zamiast Halloween - korowody wszystkich świętych

Zamiast Halloween - korowody wszystkich świętych

Orszaki i procesje odbędą się we wtorek w wielu miejscowościach woj. śląskiego.

Zamiast świętowania Halloween, które jest obce tradycji chrześcijańskiej, Kościół zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych. W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych takie wydarzenia organizuje wiele parafii.

Halloween, obchodzone 31 października, z roku na rok zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Kościół katolicki podkreśla jednak, że jest to zwyczaj obcy tradycji chrześcijańskiej. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ocenił w rozmowie z PAP, że moda na świętowanie Halloween stała się popularna, ponieważ zapełniła pewną pustkę.

- My Polacy mamy od wieków trwającą tradycję kultu świętych i modlitwy za zmarłych. Musieliśmy coś zaniedbać w przeżywaniu tych dwóch świątecznych dni, skoro tak łatwo zaakceptowaliśmy święto, które jest niechrześcijańskie - powiedział kardynał.

Pytany o organizowane przez wiele parafii tzw. marsze wszystkich świętych, nazywane chrześcijańską odpowiedzią na Halloween, kard. Nycz podkreślił, że to "piękny powrót do zwyczaju kultu świętych".

- Nie chciałbym tego nazywać +odtrutką+ na Halloween, ale jednym ze sposobów na dotarcie z tradycją do dzieci i młodzieży - powiedział.

Marsze wszystkich świętych w woj. śląskim

Orszaki i procesje przypominające ważne dla Kościoła postaci świętych i błogosławionych, odbędą się we wtorek w wielu miejscowościach woj. śląskiego. Jedną z większych tego typu uroczystości zaplanowano w Gliwicach, gdzie o godz. 19 rozpocznie się Wieczór Wszystkich Świętych. W miejscowej katedrze odbędą się nieszpory, a kazanie wygłosi diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś. Następnie wierni - wśród nich dzieci i młodzież w przebraniach świętych i błogosławionych - przejdą do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie zostanie odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych.

W Bytomiu nieszpory zaplanowano w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy rynku, następnie procesja z relikwiami przejdzie do kościoła św. Jacka w dzielnicy Rozbark. Również w tym mieście dzieci przebiorą się za świętych i błogosławionych.

W Lublińcu Orszak Świętych odbędzie się już po raz piąty. W parafii św. Mikołaja zaplanowano wprowadzenie relikwii i przedstawienie sylwetek świętych. Następnie procesja różańcowa z relikwiami przejdzie do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie nastąpi uwielbienie Boga i uczczenie relikwii.

W ostatnich dniach, w niektórych parafiach i szkołach, odbyły się też bale świętych, organizowane przez duszpasterzy. Tak było m.in. w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.

Halloween

Anglosaskie Halloween, obchodzone 31 października, najbardziej popularne jest w USA. Słowo Halloween jest swoistym zniekształceniem angielskiego All Hallow's Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain. W istocie korzenie święta tkwią w kulturze starożytnych Celtów, którzy wierzyli, że 31 października - w dniu będącym u nich oficjalnym końcem lata - dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć. Dlatego żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski i odpychające, makabryczne kostiumy, aby odstraszyć dusze zmarłych. Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic.

WS/PAP

Czytaj więcej