Czytasz: Zamarznięte rury? Zrób to, a nie będzie problemu

Zamarznięte rury? Zrób to, a nie będzie problemu

Zdarza się co roku. Skutek jest taki, że później wody nie ma pół osiedla. Miasta już teraz przypominają: zabezpieczcie instalację wodociągową przed mrozem.

Jeśli chcemy zapobiec zamarzaniu przyłączy wodociągowych oraz liczników to listopad jest ostatnim miesiącem na wykonanie tego typu prac. - Przed nastaniem zimy warto zadbać o prawidłowe funkcjonowanie instalacji, zwłaszcza jeśli przebiega ona przez nieogrzewane pomieszczenia lub znajduje się na niezamieszkałej w okresie zimowym posesji – mówią specjaliści. W ten sposób zaoszczędzimy niepotrzebnych wydatków, a co najważniejsze unikniemy chwilowych braków w dostawie wody.

Czym zaizolować wodomierz?

Kto odpowiada za zabezpieczenie instalacji przed mrozem? Odpowiedź jest prosta: właściciel domu. Zabezpieczyć należy m.in. wodomierze. Jak? - Te na zewnątrz, w studzienkach, można ocieplić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym – sugerują specjaliści z administracji z Jaworzna. Te jako pierwsze w regionie, apelują do właścicieli budynków o odpowiednie zabezpieczenie instalacji.

- Podobnie należy zadbać o wodomierze w zamkniętych, nieogrzewanych pomieszczeniach. Trzeba też zatroszczyć się, aby w pomieszczeniach przez które przebiega instalacja wodociągowa, nawet w tych ogrzewanych, w czasie mrozu były zamknięte drzwi i okna - wyliczają zarządy budynków.

Nie zapomnimy o ogródkach działkowych

Instalacje, które doprowadzają wodę np. na działkę, do ogrodu, lub znajdują się w budynku niezamieszkałym i nie są w okresie zimy używane, należy opróżnić, a następnie zamknąć ich dopływ. W najbardziej mroźne dni można również odkręcać lekko kran z wodą, tak, aby płynęła ona bez przerwy. Koszty takiego zużycia wody mogą być niższe niż usuwanie awarii wynikającej z zamarznięcia przyłącza.

CZYTAJ TAKŻE: LIPINY ZAMARZY. TERAZ WIADRO MAJĄ ZA TOALETĘ

A co jeśli zamarzną?

Jeżeli już dojdzie do zamarznięcia wody w wodomierzu (zostanie on uszkodzony i rozszczelni się), zdarzenie to należy zgłosić do spółki wodociągowej. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza, a jeśli dojdzie do zamrożenie przyłącza, pracownicy wykonają usługę odmrożenia. W obydwu przypadkach, jeśli do zamrożenia dojdzie z winy właściciela, będzie to usługa płatna. - Dlatego, lepiej już teraz zadbać o przyłącze i wodomierz, zanim nadejdzie mroźna zima i trzeba będzie oczekiwać na przywrócenie dopływu wody – apelują w Jaworznie.

Czytaj więcej