Czytasz: Dwóch Polaków nie żyje. Potwierdziło się najgorsze

Dwóch Polaków nie żyje. Potwierdziło się najgorsze

22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze.

GODZINA 8:25

"Dwie dziewczynki, jedna jest już dorosła, druga nastolatka, uczestniczyły w koncercie. Rodzice przyjechali po koncercie odebrać swoje córki, no i niestety dzisiaj rano doszła do nas wiadomość, że nie przeżyli tego wybuchu" - podkreślił Waszczykowski.

 

Dopytywany, czy dzieci, które uczestniczyły w koncercie są obecnie bezpieczne odpowiedział, że tak. "Są pod kontrolą wszelkich służb, zarówno brytyjskich jak i polskiego konsulatu, jedna z dziewczynek jest jak powiedziałem, nieletnia, więc również jest pod kontrolą służb rodzinnych" - dodał szef MSZ.

 

 

 

AKTUALIZACJA 24 MAJA, GODZ. 8:00

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że brytyjskie służby potwierdziły, iż wśród ofiar śmiertelnych poniedziałkowego zamachu w Manchesterze znajduje się co najmniej dwoje obywateli RP, a jeden został ranny. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi ofiar i przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia. Informujemy, że konsulowie otoczyli opieką rodzinę ofiar" - podkreślono w oświadczeniu.

 

AKTUALIZACJA 18:40:


22-letni Brytyjczyk libijskiego pochodzenia Salman Abedi został zidentyfikowany jako sprawca poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Manchesterze - poinformowała brytyjska policja. Wcześniej tożsamość terrorysty została upubliczniona przez amerykańskie media.

Nazwisko Abediego podał dziennikarzom komisarz policji metropolitalnej w Manchesterze Ian Hopkins, ale jak dodał, "formalna identyfikacja przez koronera jeszcze się nie zakończyła". 

Jako pierwsze informację o tożsamości zamachowca podały amerykańskie media - agencja PA i telewizja CBS - powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.

 

IS przyznało się do przeprowadzenia zamachu bombowego w Manchesterze


Państwo Islamskie (IS) przyznało się we wtorek do przeprowadzenia dzień wcześniej w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, zamachu bombowego. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała powiązana z dżihadystami agencja propagandowa Amak.

Zamach przeprowadzono za pomocą bomby podłożonej na miejscu koncertu - podano.

- Jeden z żołnierzy kalifatu podłożył bombę na zgromadzeniu krzyżowców w mieście Manchester - napisano w oświadczeniu.

AKTUALIZACJA:

Media: dwoje Polaków może być wśród zaginionych po zamachu


Dwoje Polaków może być wśród zaginionych po poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze - podała brytyjska telewizja ITV, powołując się na informację zamieszczoną w mediach społecznościowych przez ich córkę Alex.

"Do każdego, kto jest w bezpiecznym miejscu lub szpitalu w Manchesterze: jeśli napotkacie moich rodziców, proszę, proszę, dajcie mi znać, bo nie widzieliśmy ich od ataku" - napisała w nocy z poniedziałku na wtorek dziewczyna, załączając zdjęcie pary, zrobione - jak napisała - w wieczór koncertu Ariany Grande, po którym doszło do zamachu.

We wtorek rano ponownie opublikowała apel dotyczący zaginionych, udostępniając na swoim koncie materiał na ten temat w brytyjskich mediach.

Informacja o zaginięciu polskiej pary nie została oficjalnie potwierdzona przez polskie służby konsularne.

Biuro prasowe MSZ poinformowało PAP, że "MSZ i konsulat RP w Manchesterze weryfikują wszelkie informacje i doniesienia medialne dotyczące Polaków w Manchesterze".

żródło: Twitter

Wybuch w Manchesterze po koncercie Ariany Grande

Tuż po zakończeniu koncertu gwiazdy pop Ariany Grande, kiedy halę rozświetliły reflektory, a ludzie zaczęli kierować się do wyjścia, w przedsionku prowadzącym na płytę Manchester Areny doszło do wybuchu. Policja wezwana tuż przed 22:35 czasu lokalnego ustaliła, że zamachowiec samobójca zdetonował ładunek.

>> Ariana Grande po wybuchu: jestem rozbita, tak mi przykro <<

 

- Obecnie traktujemy to zdarzenie jako atak terrorystyczny - oświadczyła brytyjska policja.

Pod hashtagiem #DWTManchester ludzie dzielą się informacjami o swoich bliskich, którzy brali udział w koncercie lub znajdowali się blisko i z którymi nie ma kontaktu. Co najmniej 50 dzieci zostało ewakuowanych i umieszczonych w pobliskim hotelu.

O godzinie 10:00 czasu polskiego spotyka się sztab kryzysowy Cobra z udziałem premier Theresy May. Jak podkreśla polski konsulat, nie mają informacji, żeby wśród ofiar byli Polacy.

 

Ariana Grande skomentowała sytuację w mediach społecznościowych. Jak informują amerykańskie portale artystka zawiesza swoją światową trasę koncertową. Ariana Grande miała wystąpić w Polsce 31 maja i 1 czerwca. 

Zamach w Manchesterze - przydatne telefony

Policja koordynuje działania służb ratunkowych i uruchomiła specjalny numer infolinii dla osób, które obawiają się o zdrowie swoich najbliższych: (44) 0161 856 9400.

Konsulat RP w Manchesterze poinformował na swojej stronie internetowej, że "w chwili obecnej nie posiada informacji o tym, aby wśród poszkodowanych (...) znajdowały się osoby narodowości polskiej".

Jednocześnie przekazano nr telefonu dyżurnego: +44 (0) 77 69 97 57 19 dla osób posiadających "jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli polskich, którzy ucierpieli w tym zdarzeniu".

Największy zamach w Wielkiej Brytanii od 2005 roku

Jeśli teza o zamachu terrorystycznym zostanie potwierdzona, będzie to najpoważniejszy zamach na terenie Wielkiej Brytanii od ataków na system komunikacji publicznej w Londynie w lipcu 2005 roku, w których zginęło 56 osób (w tym 3 Polki) a blisko 800 zostało rannych.

Poziom zagrożenia atakiem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii znajduje się od dłuższego czasu na czwartym w pięciostopniowej skali poziomie określanym jako "znaczący", który oznacza, że zamach jest "wysoce prawdopodobny".

Czytaj więcej