Czytasz: Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Co oznacza dla mieszkańców woj. śląskiego?

Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Co oznacza dla mieszkańców woj. śląskiego?

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Żałoba rozpocznie się w piątek, o godzinie 17.

Żałoba narodowa rozpocznie się dzisiaj, o godzinie 17 i potrwa do soboty, do godziny 19. 

ŻAŁOBA NARODOWA. JAK MIASTA W WOJ. ŚLĄSKIM UCZCĄ PAMIĘĆ PAWŁA ADAMOWICZA?

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza rozpoczęły się już w czwartek o godzinie 15:00 uroczystą sesją Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. W piątek, o godzinie 17:00 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę prezydenta Pawła Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. Właśnie od tego momentu obowiązywać będzie żałoba narodowa. Msza święta zostanie odprawiona w sobotę, o godzinie 12:00, w Bazylice Mariackiej.

W związku z tym, Związek Miast Polskich wystosował apel do władz samorządów, aby umożliwiły mieszkańcom uczczenie śmierci tragicznie zmarłego.

– Żegnamy Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, wspaniałego człowieka, wielkiego samorządowca, naszego Przyjaciela z Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich. Apelujemy do włodarzy wszystkich samorządów, aby w czasie sobotnich uroczystości pogrzebowych umożliwili swoim mieszkańcom zebranie się na centralnych placach swoich miast i zapalenie zniczy. W obecnej sytuacji jedynie nasze myśli i wsparcie duchowe są w stanie wesprzeć Rodzinę i mieszkańców Gdańska. Niech ten okres żałoby będzie czasem zadumy, spokoju i zastanowienia. – apelowali przedstawiciele Zarządu Miast Polskich.

Wiele miast w woj. śląskim przychyliło się do powyższego apelu. Poniżej przedstawiamy jak mieszkańcy wybranych miast w naszym regionie mogą uczcić pamięć Pawła Adamowicza.

RYBNIK

W Rybniku mieszkańcy będą mogli oddać się zadumie śledząc na telebimie wystawionym na rybnickim rynku transmisję z pogrzebu. Uroczystości zaczną się o 12.

KATOWICE

W Katowicach wystawiona została księga kondolencyjna w Urzędzie Miasta. Na katowickim w sobotę rynku między 11. a 15. trwać będzie zbiórka współorganizowana ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży “Dom Aniołów Stróżów”. Flagi zostaną opuszczone do połowy. W dniu pogrzebu, o godzinie 12 zawyją syreny miejskie.

SOSNOWIEC

Mieszkańcy Sosnowca mogą wpisać się do księgi kondolencyjnej, która została wystawiona w budynku Urzędu Miasta przy ul. Zwycięstwa. Można to zrobić do godziny 12 w sobotę. Wtedy też zawyją syreny miejskie.

TYCHY

W Tychach wystawiona została księga kondolencyjna w holu głównym Urzędu Miasta. Mieszkańcy będą mogli symbolicznie pożegnać prezydenta Gdańska w piątek i w sobotę. Flagi na budynkach samorządowych zostaną opuszczone, niektóre zostaną przyozdobione kirem. W sobotę o godzinie 12 planowane jest spotkanie na Placu pod Żyrafą - organizatorzy proszą o przyniesienie ze sobą zniczy, z kolei o godzinie 19 w Mediatece odbędzie koncert Marcina Maseckiego poświęcony pamięci Pawła Adamowicza.

CHORZÓW

Chorzów odda cześć prezydentowi Adamowiczowi minutą ciszy w sobotę, o godzinie 20 przed budynkiem ZST nr 1 przy ul. Sportowej 23, gdzie co roku pracuje Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ZABRZE

Zabrze rezygnuje z wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Wyłączona zostanie świąteczna iluminacja. Na flagach samorządowych umieszczony zostanie żałobny kir. Planowane są też rozmowy w szkołach nt. zagrożeń wynikających z mowy nienawiści.

GLIWICE

Gliwiczanie będą mogli zapalać świece i znicze przy zdjęciu prezydenta Adamowicza, które zostanie ustawione pod rzeźbą Matki Boskiej przy Ratuszu. Wystawiono została też księgę kondolencyjną w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A.  

Żałoba narodowa. Zmieniono daty wydarzeń kulturalnych w woj. śląskim

Żałobę narodową uszanowało także większość instytucji kultralnych w naszym województwie. Przykładowo, tegoroczny sobotni Śląski Rap Festival rozpocznie się nieco później, niż planowano. Organizatorzy planują otwarcie bram wejściowych już o godzinie 16, jednak sama impreza zacznie się dopiero po godzinie 19, czyli po zakończeniu żałoby narodowej.

Podobne kroki podjął Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl Staś i zła noga, rozpocznie się w piątek o godzinie 16, zamiast o godzinie 17, tak jak planowano na początku. Z kolei inscenizacja Stasia i złej nogi  w sobotę, 19 stycznia została odwołana. Sobotni spektaklWątpliwość zostanie wystawiony o godzinie 19. Podobnie jak premiera Wielu demonów odbędzie się w sobotę, o godzinie 19. Również w Teatrze Zagłębia, gdzie odwołano dwa pokazy spektaklu Karnawał w teatrze. Nie odbędzie się piątkowa inscenizacja z 19.00, ani sobotnia z 16.00. 

Również w sobotę, 19 stycznia miał odbyć się koncert Patrycji Markowskiej i gości w ramach cyklu ATMASFERA. Organizatorzy przełożyli to wydarzenie na niedzielę 20.01 na godzinę 19.

Spektakl Kolega Mela Gibsona w Teatrze KOREZ w Katowicach zostanie przełożony z soboty, 19.stycznia na wtorek, 22.stycznia. Organizatorzy zapowiedzieli, że dochód z biletów zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.  W Teatrze Rozrywka nie odbędzie się koncert Radio Rozrywka - Sylwester bis. Organizatorzy odwołują wydarzenie z piątku o 19. i soboty o 15.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia odwołuje wszystkie sobotnie koncerty. Plan piątkowego koncertu ulegnie zmianie - zamiast Ucznia czarnoksiężnika odegrane zostanie Adagio na orkiestrę smyczkową. Kinoteatr Rialto odwołuje wszystkie wydarzenia kulturalne z piątku i soboty. Impreza Sabor de Cuba zostaje przeniesiona z 19. stycznia na 2. lutego.