Czytasz: Kto uśmiecha się dziś z Google Doodle?

Kto uśmiecha się dziś z Google Doodle?

To Zaha Hadid, wybitna architekt. Dlaczego dziś widzimy ją, gdy uruchamiamy najpopularniejszą przeglądarkę?

Uśmiecha się zalotnie śniada brunetka ubrana na czarno. To Zaha Hadid, pochodząca z Iraku brytyjska architekt. Za nią Centrum Kultury Azerskiej w Baku, które było jej ostatnim dziełem. Zaha Hadid była przedstawicielką dekonstruktywizmu. Zaha Hadid jako pierwsza kobieta dostała architektonicznego Oscara, czyli Nagrodę Pritzkera. Rok wcześniej, czyli w 2003 roku, uhonorowano ją Nagrodą Miesa van der Rohe.

Tak wygląda Google Doodle 31 maja. Bohaterką jest Zaha Hadid:

Kim jest Zaha Hadid, bohaterka Google Doodle?

Światowej sławy projektantka i architektka urodziła się 31 października 1950 roku w Bagdadzie. To nie arabskie pochodzenie miało wpływ na tworzoną przez nią architekturę. Jej dzieła raczej trzeba odbierać przez feminizm. Zanim komputery stały się powszechnie używane, studio projektowe Hadid znane było z kreatywnego wykorzystania kserokopiarek, które tworzyły nowe kształty. Inspirowała się otaczającym krajobrazem. Proste linie i ostre kąty Straży pożarnej fabryki Vitra w Weil am Rhein zainspirowały pobliskie winnice. Dach London Aquatic Center układa się w kształt fali. Centrum Heydara Alijewa z dzisiejszego Google Doodle czerpie inspirację z zabytkowych projektów muzułmańskich znalezionych w kaligrafii.

Jej projekty były odważne, z dużą ilością szkła i betonu, w kształcie lekkie i faliste. O wszystkich było głośno w świecie architektury, a osiągnięcia Zahy Hadid opisywały media branżowe.

Wśród najważniejszych jej projektów trzeba wymienić Operę w chińskim Guangzhou, rzymskie Narodowe Muzeum Sztuki XXI Wieku czy skocznię narciarską Bergisel w Innsbrucku.

Zaha Hadid w Google Doodle

Specjalne logo na stronie głównej najpopularniejszej przeglądarki Google, które jest przeznaczone dla uczczenia świąt, wydarzeń i osiągnięć, dziś ma uczcić pamięć Zahy Hadid. Architektka zmarła 31 marca 2016 roku w Miami.

Czytaj więcej