Czytasz: Zadymka Jazzowa z wielkimi gwiazdami

Zadymka Jazzowa z wielkimi gwiazdami

Nadciąga Zadymka. Niezwykłe, zimowe zjawisko muzyczno-towarzyskie na południu Polski.

Jubileuszową Zadymkę rozpocznie specjalnie przygotowany koncert, którego uczestnikami będą bielscy jazzmani współpracujący z festiwalem w ciągu 20 lat jej istnienia. Połączy on trzy pokolenia muzyków, z których wielu wychowało się na Zadymce. Koncert poprowadzi wybitny muzyk, kompozytor i dyrygent - profesor Andrzej Zubek, założyciel pierwszego zespołu jazzowego w Bielsku-Białej. Wystąpią między innymi: bracia Golcowie, Beata Przybytek, Wojtek Myrczek, Krzysztof Maciejowski, Marcin Żupański oraz najmłodsze pokolenie z Kasią Pietrzko na czele. 

Konkurs młodych i występy wielkich

Po raz szesnasty festiwalowi towarzyszyć będzie Konkurs adresowany do młodych muzyków, w którym nagrodą jest nagranie i promocja debiutanckiej płyty. Laureat Konkursu 2018 zaprezentuje się na głównej scenie festiwalu dzień później podczas „Gali polskiego jazzu” (wtorek, 20 lutego) w Teatrze Polskim. Bohaterem tego wieczoru będzie Leszek Możdżer, pianista, kompozytor i aranżer, uważany za największe objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady.

Z Teatru Polskiego przeniesiemy się do Galerii SFERA, gdzie w klubie Klimat Zadymka zagości na trzy kolejne wieczory. Będą to wieczory premier. To właśnie na Zadymce będzie można usłyszeć koncerty, które dotąd nie były prezentowane przed polską publicznością. W środę 21 lutego wystąpi saksofonista Alex Han, wychowanek Marcusa Millera, który przedstawi program ze swojej debiutanckiej, nominowanej do Grammy płyty „Spirit”. Wieczór zakończy Joey DeFrancesco, artysta pełen charyzmy i nieposkromionej ekspresji, prawdziwy tytan organów Hammonda.

Dzień później na scenie będziemy mogli podziwiać pianistę Monty’ego Alexandra, który w wyjątkowy sposób potrafi łączyć klasyczny jazz z karaibskimi rytmami. Tego samego wieczoru miłośników jazzowej wiolinistyki czeka prawdziwa uczta – zagra światowej sławy skrzypek Jean-Luc Ponty, weteran sceny fusion, którego muzyka zawsze rozpala emocje.

Okolice jazzu to tradycyjnie koncerty prezentujące taneczne nurty muzyki improwizowanej. W tym roku w Klubie Klimat zaprezentuje się 8-osobowa angielska formacja MF Robots. Podczas festiwalu nowe spojrzenie na dziedzictwo Komedy zaprezentuje wrocławska formacja EABS, a wieczór w schronisku na Szyndzielni umili nam folkowa Kapela ze Wsi Warszawa. Ciekawie zapowiada się też koncert basisty (i rodowitego bielszczanina) Roberta Szewczugi.

Gwiazdy w katowickim NOSPRze

Festiwal zwieńczy galowy koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach gdzie w pierwszej części zaprezentuje się wybitny kontrabasista, wokalista i kompozytor, Avishai Cohen ze swoim trio. Na finał organizatorzy zaplanowali występ czołowego wokalisty współczesnej sceny jazzowej – Kurta Ellinga. Artysta zaśpiewa ze swoim zespołem i muzykami orkiestry symfonicznej NOSPR – trudno o lepsze podsumowanie XX-lecia Zadymki.

Bielska zadymka obchodzi 20 urodziny

Dwudziesta edycja to odpowiedni moment na podsumowania i wspomnienia. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalne jubileuszowe wydawnictwo „20 lat bielskiej zadymki jazzowej”, w którym oprócz recenzji, relacji prasowych, zdjęć, znajdą się wspomnienia i anegdoty organizatorów, muzyków i publiczności festiwalu.

Dotychczasowe 20 lat Jazzowej Zadymki to 237 koncertów z udziałem ponad 1200 muzyków, o łącznej widowni przekraczającej 100 tysięcy widzów.

LOTOS Jazz Festival 20. Bielska zadymka Jazzowa odbędzie się od 18 do 25 lutego w Bielsku Białej (Galeria SFERA, Klub Klimat, Teatr Polski, Sala Koncertowa PZSM, Metrum Jazz Club, Schronisko na Szyndzielni) oraz w katowickim NOSPRze.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.

Czytaj więcej