Czytasz: Zadanie od arcybiskupa: czyste powietrze

Zadanie od arcybiskupa: czyste powietrze

01:29
Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap. Z pomocą idą hierarchowie kościoła. Abp stawia zadania, minister zapewnia, że prace trwają.

W czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc postawił przed pielgrzymami wiele wyzwań. Jednym z nich była walka ze smogiem. Zaznaczył, że przemysł nie jest głównym powodem zanieczyszczenia środowiska. Przywołał uchwałę antysmogową sejmiku województwa śląskiego i podkreślił, że sami jesteśmy odpowiedzialni za zanieczyszczenie środowiska.

- To, co wkładamy do pieców wraca do nas w postaci zatrutego powietrza, gleby i wody. Nie możemy przyczyniać się do małych katastrof ekologicznych. Sam papież wzywa nas do ekologicznego rachunku sumienia - mówił na wzgórzu kalwaryjskim.

Jeden z pielgrzymów otrzymał zadanie szczególne. Arcybiskup osobiście wezwał wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego do wsparcia działań sejmiku. Co na to minister?

Zadanie od arcybiskupa

- Tak dostałem zadanie, aby mocniej zaakcentować kwestie ekologii - przyznaje Grzegorz Tobiszowski.

Uchwała antysmogowa zakazuje palenia mułami i flotokoncentratami. Nie może jednak zakazać sprzedaży tego rodzaju paliwa. Rząd pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych. Natomiast jak zapewnia Grzegorz Tobiszowski, największa spółka węglowa wycofuje ze sprzedaży ten rodzaj paliwa.

- Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję, że nie będzie indywidualnie sprzedawać mułów, flotów, czyli wszystkich tych nośników ciepła, które są rzeczywiście szkodliwe dla naszej natury - mówi Grzegorz Tobiszowski.

W walce ze smogiem wszystkie ręce na pokład 

Marszałek Wojciech Saługa nie ukrywa zadowolenia. O wsparciu kościoła w walce o czyste powietrze mówił jeszcze w czasie konsultacji opracowywanej uchwały antysmogowej.

- Cieszę się, że również metropolita walczy o to, żeby było czyste powietrze. Cały czas mamy to wsparcie. Każdy gest i każdy kto o to zabiega jest pożądany i mile widziany - dodaje Wojciech Saługa.

Minister Grzegorz Tobiszowski zdradza Silesion.pl plany wsparcia tego smogowego wsparcia.

- Wprowadzamy węgiel gruby, finansowanie nowych kotłów i wsparcie samorządów, które będą wprowadzać inwestycje ciepłownicze - mówi Grzegorz Tobiszowski.

Poza PGG znaczącą rolę ma odegrać także Polska Grupa Energetyczna, która wykupiła EDF wraz z Elektrownią Rybnik oraz siecią ciepłowniczą.

Czytaj więcej