Czytasz: Zadanie od arcybiskupa: czyste powietrze

Zadanie od arcybiskupa: czyste powietrze

01:29
Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap. Z pomocą idą hierarchowie kościoła. Abp stawia zadania, minister zapewnia, że prace trwają.

W czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc postawił przed pielgrzymami wiele wyzwań. Jednym z nich była walka ze smogiem. Zaznaczył, że przemysł nie jest głównym powodem zanieczyszczenia środowiska. Przywołał uchwałę antysmogową sejmiku województwa śląskiego i podkreślił, że sami jesteśmy odpowiedzialni za zanieczyszczenie środowiska.

- To, co wkładamy do pieców wraca do nas w postaci zatrutego powietrza, gleby i wody. Nie możemy przyczyniać się do małych katastrof ekologicznych. Sam papież wzywa nas do ekologicznego rachunku sumienia - mówił na wzgórzu kalwaryjskim.

Jeden z pielgrzymów otrzymał zadanie szczególne. Arcybiskup osobiście wezwał wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego do wsparcia działań sejmiku. Co na to minister?

Zadanie od arcybiskupa

- Tak dostałem zadanie, aby mocniej zaakcentować kwestie ekologii - przyznaje Grzegorz Tobiszowski.

Uchwała antysmogowa zakazuje palenia mułami i flotokoncentratami. Nie może jednak zakazać sprzedaży tego rodzaju paliwa. Rząd pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych. Natomiast jak zapewnia Grzegorz Tobiszowski, największa spółka węglowa wycofuje ze sprzedaży ten rodzaj paliwa.

- Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję, że nie będzie indywidualnie sprzedawać mułów, flotów, czyli wszystkich tych nośników ciepła, które są rzeczywiście szkodliwe dla naszej natury - mówi Grzegorz Tobiszowski.

W walce ze smogiem wszystkie ręce na pokład 

Marszałek Wojciech Saługa nie ukrywa zadowolenia. O wsparciu kościoła w walce o czyste powietrze mówił jeszcze w czasie konsultacji opracowywanej uchwały antysmogowej.

- Cieszę się, że również metropolita walczy o to, żeby było czyste powietrze. Cały czas mamy to wsparcie. Każdy gest i każdy kto o to zabiega jest pożądany i mile widziany - dodaje Wojciech Saługa.

Minister Grzegorz Tobiszowski zdradza Silesion.pl plany wsparcia tego smogowego wsparcia.

- Wprowadzamy węgiel gruby, finansowanie nowych kotłów i wsparcie samorządów, które będą wprowadzać inwestycje ciepłownicze - mówi Grzegorz Tobiszowski.

Poza PGG znaczącą rolę ma odegrać także Polska Grupa Energetyczna, która wykupiła EDF wraz z Elektrownią Rybnik oraz siecią ciepłowniczą.

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje
News, Polityka
19 minut temu Biedroń górnikom się nie podlizuje. Zapowiada likwidację górnictwa

Robert Biedroń stawia sprawę jasno. Do 2035 roku zlikwiduje wszystkie kopalnie węglowe w Polsce.

News
około 1 godziny temu Metropolia chce powołać Fundusz Noblowski. W budżecie nawet 4 mln zł.

Światowej klasy naukowcy i laureaci nagrody Nobla będą prowadzić zajęcia dla studentów uczelni na terenie metropolii.

News
około 1 godziny temu Sędziowie pokazali co myślą o „zakazie koszulkowym”

„Nowa KRS” uznała koszulki z napisem "konstytucja" za polityczną manifestację, która nie przystoi sędziom. Co zrobili sędziowie?

News, Polityka
5 godzin temu „Śmieje się pan w twarz bohaterom”. Górnicy z „Wujka” piszą do Trzaskowskiego

Z mapy Warszawy znika ulica Bohaterów z kopalni „Wujek”. Oburzenie wielkie. Uliczka mała.

News
5 godzin temu Roraty 2018: Pytania roratnie AKTUALIZACJA 15.13.2018. Odpowiedzi na pytania roratnie Małego Gościa Niedzielnego

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z rorat Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzi

News
6 godzin temu Roraty 2018: ODPOWIEDZI na PYTANIA. Gość Niedzielny. Odpowiedzi, pytania roratnie [AKTUALIZACJA]

Roraty 2018: Pytania i odpowiedzi z dzisiejszych rorat z Małym Gościem Niedzielnym. Sprawdź, jakie pytania na roratach 2018 dzisiaj padły. Dowiedz się, jakie są prawidłowe odpowiedzi na pytania roratnie 2018 z dzisiaj. Odpowiedzi na pytania z rorat.