Czytasz: Zabrze: Wyłudzili dotację na szkołę, fałszowali świadectwa

Zabrze: Wyłudzili dotację na szkołę, fałszowali świadectwa

Właściciel szkoły i dyrektorka usłyszeli ponad 370 zarzutów.


Zabrzańscy policjanci zakończyli czynności w sprawie dotyczącej oszustwa, a także wyłudzenia dotacji na prowadzenie szkoły  średniej dla dorosłych. To już kolejny raz, kiedy parze podejrzanych o oszustwo przedstawiono zarzuty. Śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych w postaci nieruchomości. Za popełnione przestępstwo sprawcom grozi do 8 lat więzienia.

Przestępczy proceder trwał od stycznia 2014 roku do grudnia 2015 roku. W czerwcu 2016 roku dyrektorce i właścicielowi szkoły przedstawiono 226 zarzutów, a w lutym 2017 roku po 50 zarzutów. Teraz podejrzani o oszustwo usłyszeli ponad 370 zarzutów.

36-letni właściciel placówki wspólnie i w porozumieniu z 54-letnią dyrektorką szkoły, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadzili w błąd gminę co do faktu, że słuchacze szkoły uczęszczali na zajęcia. Ponadto poświadczyli nieprawdziwe informacje o rzeczywistej liczbie słuchaczy. Informacje te miały istotne znaczenie prawne w zakresie wysokości przyznanej dotacji. W ten sposób podejrzani wyłudzili z budżetu miasta łącznie ponad 110 tysięcy złotych.

Dyrektorce ponadto przedstawiono dwa dodatkowe zarzuty dotyczące podrobienia podpisu jednej z nauczycielek na świadectwie szkolnym. Śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie podejrzanych w postaci nieruchomości. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.