Czytasz: Nowa trasa w zabrzańskiej sztolni już czeka!

Nowa trasa w zabrzańskiej sztolni już czeka!

Na razie przejście tej podziemnej trasy będzie trwało ok. 2,5 godz.

Otwarcie 1,5 km podziemnej trasy turystycznej wytyczonej m.in. odcinkiem sztolni odwadniającej z XIX w. odbędzie się w sobotę w zabrzańskim kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. Całość dostępnych dla turystów podziemi pogórniczych w Zabrzu ma liczyć docelowo 10 km.

- To z pewnością najstarszy obiekt górnictwa węglowego, który zostanie oddany do ruchu turystycznego w Europie - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, do którego należy oparty o historyczną sztolnię turystyczny kompleks Sztolnia Królowa Luiza.

- Takich obiektów nie ma, one się nie zachowały. To, co chcemy pokazać, to obiekt, którego też już w zasadzie nie było - został zlikwidowany - zaznaczył dyrektor.

- W całości to największy turystyczny podziemny kompleks górniczy w Europie – będzie liczył ok. 10 km tras turystycznych pod ziemią - dodał, wyjaśniając, że chodzi zarówno o infrastrukturę dawnej sztolni i połączonego z nią pod ziemią skansenu górniczego Królowa Luiza, a także na razie odrębnej zabytkowej kopalni Guido.

>> Pierwsi turyści weszli do Sztolni Luiza w Zabrzu <<

Nowa trasa w Sztolni Królowa Luiza. Co zobaczymy?

Otwierana w sobotę licząca ok. 1,5 km trasa ma obrazować, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat: od metod XIX-wiecznych prezentowanych w sztolni i wyrobiskach z tego okresu, po XX-wieczne, jakie można poznać w czynnym już od pewnego czasu podziemnym skansenie górniczym Królowa Luiza, który będzie jej ostatnim elementem.

Turyści mają zbierać się w gotowej od paru lat naziemnej części Królowej Luizy przy ul. Wolności, gdzie znajduje się m.in. szyb "Carnall", prowadzący 36 m pod ziemię na poziom kanału. Przejdą stamtąd pieszo dawną sztolnią kilkaset metrów do miejsca, gdzie znajdował się podziemny port (teraz odtworzony).

>> Sztolnia dla generała Lafayette’a <<

Port ma połączenie chodnikiem w węglowym pokładzie 510 z drugą, czynną od ub. roku, podziemną częścią Luizy. Tam, w pobliżu szybu "Wilhelmina" przy ul. Sienkiewicza, znajduje się dostępny już przed laty, a ostatnio odnowiony podziemny skansen górniczy. Ta część liczących łącznie ok. 1,5 km płytkich wyrobisk dawnej kopalni Królowa Luiza - obecnie z ekspozycją - połączona jest z powierzchnią pochylnią.

2,5 zwiedzania na nowej trasie w Sztolni Królowa Luiza

Na razie przejście tej podziemnej trasy będzie trwało ok. 2,5 godz. Wiosną przyszłego roku będzie można jeszcze wrócić do sztolni, aby ponad kilometr z pozostałego dystansu do wylotu w centrum miasta pokonać napędzaną elektrycznie łodzią. Turyści będą wypływali przez nawiązujący do historycznego portal sztolni do otwartej niecki basenowej przy ul. Karola Miarki.

30 września lub 1 października obecnie udostępniana trasa będzie czynna od południa do północy; 30 września w naziemnym kompleksie Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności będzie też można wziąć udział w darmowym zwiedzaniu naziemnych atrakcji, uczestniczyć w warsztatach gotowania po śląsku, w zabawach dla dzieci czy koncertach. Dzień wcześniej na powierzchni Luizy odbędzie się finał V Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - plenerowy koncert „Siedem bram Jerozolimy”.

Wszystkie wyrobiska Sztolni Królowa Luiza udostępniane obecnie turystom mają ok. 5 km długości. Odkopany fragment sztolni liczy ok. 2,5 km, jednak na długości ok. kilometra tworzą ją dwie równoległe odnogi (obie będą dostępne). Pozostała część to chodnik w pokładzie 510 i podziemny skansen; kolejnych kilka kilometrów to podziemia kopalni Guido. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

Edytor: Anna Mackiewicz

Czytaj więcej