Czytasz: Zabrze: do północy akcja "Trzeźwość"

Zabrze: do północy akcja "Trzeźwość"

Punktualnie o 16:00 policjanci zabrzańskiej drogówki zaczęli kontrolować trzeźwość kierowców.

Mundurowi prowadzić będą wzmożone kontrole kierujących pod wpływem alkoholu. Działania potrwają do północy.
Jak zapewnia zabrzańska drogówka, na drogach miasta zaroi się od funkcjonariuszy, bo w planach mają przeprowadzenie maksymalnej liczby kontroli stanu trzeźwości kierowców.

Przy okazji policja przpomina, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto nowe przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wystraszeni? Nie ma czym, wystarczy tylko kierować na trzeźwo. Miłej drogi do Zabrza.

Czytaj więcej