Czytasz: Oszuści mają kolejną metodę. Możecie stracić pieniądze, a Wasz telefon może zostać zainfekowany!

Oszuści mają kolejną metodę. Możecie stracić pieniądze, a Wasz telefon może zostać zainfekowany!

Oszuści znaleźli kolejny sposób na nielegalne wzbogacenie się.

Służby tym razem ostrzegają użytkowników smartfonów. Na co musicie zwrócić szczególną uwagę? W ostatnim czasie na bankomatach w wielu miastach umieszczane są naklejki z kodem QR. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika.
Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy właścicieli bankomatów tj. banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi.

Wasz telefon może zostać zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem

Przestępcy wprowadzając w błąd poprzez przekazywanie fałszywej informacji o np. możliwej wygranej nagrodzie manipulują swoją ofiarą, która w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowana do usługi SMS PREMIUM, a uruchomienie jej spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie.

Co więcej, kody QR mogą nie tylko narazić nas na wysokie koszty, ale również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

– Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności, wskazując, że należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji. – ostrzegają służby.