Czytasz: Autor kultowego " Cholonka" kończy 86 lat!

Autor kultowego " Cholonka" kończy 86 lat!

Urodziny Janoscha hucznie świętuje Zabrze, gdzie urodził się pisarz.

Wycieczka po miejscach bliskich Janoschowi, a także spektakle dla dzieci oparte na jego twórczości, złożą się na rozpoczynające się w sobotę w Zabrzu obchody 86. urodzin jednego z najważniejszych współczesnych autorów literatury dziecięcej.

Pochodzący z Górnego Śląska Janosch jest bardzo znany i ceniony szczególnie w Niemczech. Niektórzy krytycy uważają go nawet za jednego z najważniejszych europejskich autorów bajek dla dzieci w XX w. W jego twórczości najpopularniejszy jest, zapoczątkowany książką "Ach, jak cudowna jest Panama", cykl o Misiu i Tygrysku przetłumaczony na ponad 40 języków.

>> Przeczytaj: Znamy treść najnowszej książki Janoscha. Będzie sensacja! <<

KILKUDNIOWE OBCHODy

Kilkudniowe świętowanie urodzin pisarza w Zabrzu pod hasłem "Janosch. uRodziny" odbędzie się po raz dziewiąty. Na sobotę zaplanowano tradycyjną wycieczkę autokarową "Śladami Janoscha". Jednym z jej punktów będzie miejsce na nieistniejącej już ul. Piekarskiej, gdzie urodził się Janosch. Cała ulica, wraz z familokami, ustąpiła miejsca obecnej Drogowej Trasie Średnicowej. Uczestnicy wycieczki przejdą się również wzdłuż potoku Czerniawka, gdzie biegła dawna granica polsko-niemiecka, oraz zabrzańską ul. Wolności.

Z kolei w niedzielę dwa teatry – w Zabrzu i sąsiednich Gliwicach – wystawią spektakle dla dzieci oparte na opowiadaniach Janoscha. Pierwszy z nich proponuje przedstawienie "Idziemy po skarb", a drugi – inscenizację dzieła pisarza "Ach, jak cudowna jest Panama".

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU

Adaptacja popularnej "Panamy", której bohaterami są Miś i Tygrysek, jest wystawiana na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach od lutego. Obchody zwieńczy w poniedziałek słowno-muzyczna inscenizacja bajek Janoscha, przygotowana przez dzieci z zabrzańskich przedszkoli.

kultowy "Cholonek"

Sławę pisarza ugruntowała książka "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" z 1970 r., która okazała się sukcesem i wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. To powieść w ogromnym stopniu autobiograficzna. Janosch opisał w niej świat przedwojennego Zabrza, w krzywym zwierciadle groteski. Jego bohaterowie są chciwi, prymitywni, piją na umór i obmawiają sąsiadów.

 "Cholonek…" przez lata wzbudzał wśród Ślązaków kontrowersje – przez jednych uważany jest za kultową wręcz powieść o regionie, natomiast w opinii innych negatywny obraz Śląska przedstawiony w niej jest zdecydowanie przerysowany.

 AUTOR PONAD 300 KSIĄŻEK

Janosch jest autorem ponad 300 książek z ilustracjami dla dzieci, które przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Urodził się jako Horst Eckert 11 marca 1931 r. w niemieckim wówczas Zabrzu. W 1945 r. jego rodzina została wysiedlona do Niemiec, gdzie pisarz zadebiutował w latach 60. ub. wieku i zdobył ogromną popularność. Od lat mieszka na hiszpańskiej Teneryfie.

Janosch kilka razy odwiedził Zabrze, otrzymał też tytuł honorowego obywatela tego miasta. I choć prawie nie mówi po polsku, wielokrotnie podkreślał swoje pochodzenie i przywiązanie do Górnego Śląska.

Przed dwoma laty wydana została pierwsza biografia, znanego z niechęci do rozmów z dziennikarzami, pisarza. Janosch wielokrotnie przyznawał, że nie znosi mediów, a samych dziennikarzy zbywał często opowiadaniem zmyślonych historii.

Czytaj więcej