Czytasz: Żabka 24/7? Ludzi wesprze sztuczna inteligencja

Żabka 24/7? Ludzi wesprze sztuczna inteligencja

Sieć Żabka chce zmienić sposób sprzedaży w swoich placówkach.

W czasie konferencji NRF w Nowym Jorku sieć sklepów Żabka oraz technologiczny start-up AiFi podały informację, że trwają prace nad unowocześnieniem sklepów, polegającym na wprowadzaniu punktów bez kas. Sklep ma wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji oraz sensor fusion, łączące informacje z sensorów rejestrujących różne typy danych jak waga czy obraz. 

Technologia AI ma wykorzystywać algorytmy do analizy danych w czasie rzeczywistym, identyfikując różne działania i produkty klientów. Dzięki analizie w czasie rzeczywistym franczyzobiorcy oraz sprzedawcy będą wiedzieć natychmiastowo m.in. kiedy pojawi się konieczność uzupełnienia zapasów na półkach, jaki jest poziom sprzedaży, które produkty sprzedają się najlepiej, a także otrzymają rekomendacje dotyczące kolejnych zamówień.

- Jesteśmy podekscytowani, że jako pierwsi będziemy mogli zaoferować zupełnie nową jakość sklepów na rynku w Europie – komentuje Tomasz Blicharski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych i Rozwoju.

Sklep w kontenerze

Samoobsługowy sklep Żabka to niemal gotowy do podłączenia kontener, który może działać bez personelu, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nowa technologia ma być stosowana nie tylko w nowych placówkach, ale też w tych już istniejących. 

- Obecnie pracujemy nad rozwojem formatu sklepów w pełni zautomatyzowanych, wykorzystywanych m.in. w lokalizacjach o bardzo dużym natężeniu ruchu. Nie możemy się doczekać, kiedy nasi klienci i franczyzobiorcy wspólnie z nami będą mogli doświadczyć nowego wymiaru robienia codziennych zakupów – dodaje Blicharski.

W tzw. "sklepach convenience", czyli drobnych, lokalnych sklepikach, znajdziemy m. in. gotowe, konfekcjonowane produkty, artykuły spożywcze i napoje (mrożonki, konserwy, paczkowane wędliny i sery, lody itp.), środki czystości osobistej i gospodarczej, gazety, zapałki, baterie itp.

Takie zmiany pozwolą mają też pozwolić ominąć polskie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę, ponieważ w sklepach nie będą pracować ludzie.

Czytaj więcej