Czytasz: Robert Biedroń podczas konwencji: "Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla"

Robert Biedroń podczas konwencji: "Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla"

W niedzielę odbyła się konwencja Roberta Biedronia. Czego się z niej dowiedzieliśmy?

Konwencja Roberta Biedronia

W niedzielę, po godzinie 14:00 w hali Tortwar w Warszawie rozpoczęła się konwencja Roberta Biedronia, podczas której zaprezentowano założenia jego partii. Padło wiele pomysłów, idei i celów, które wywołały spore zainteresowanie wśród zgromadzonych w Warszawie osób, a także wśród Internautów śledzących w sieci transmisję z konwencji polityka.

Koniec wojny polsko-polskiej, postawienie na dialog, rozdzielenie państwa od Kościoła, walka o prawa kobiet, związki partnerskie, bezpłatny Internet w całej Polsce, wycofanie lekcji religi ze szkół i... likwidacja kopalń. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się podczas niedzielnej konwencji Roberta Biedronia?

Konwencja Roberta Biedronia: "Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla"

Dla mieszkańców województwa śląskiego, z pewnością jednym z ciekawszych elementów niedzielnej konwencji, była wypowiedź Roberta Biedronia na temat likwidacji kopalń węgla w Polsce.

– Do 2035 roku zamkniemy wszystkie kopalnie węgla i będziemy mieli najczystsze powietrze w tej części Europy. Stworzymy także sektor odnawialnych źródeł energii, a w nim 200 tysięcy miejsc pracy dla górników oraz pracowników elektrowni. – powiedział w niedzielę Biedroń.

 Konwencja Roberta Biedronia. Program Partii Roberta Biedronia

Oprócz planów związanych z zamknięciem kopalni węgla w Polsce Robert Biedroń opowiedział o wielu innych założeniach jego partii. Wśród jednych z najważniejszych znalazły się:

  • Rozdział państwa od Kościoła, a co za tym idzie likwidacja lekcji religi w szkołach, zlikwidowanie Funduszu Kościelnego, opodatkowanie kleru
  • Walka o prawa kobiet, a wśród nich m.in. równość płacowa. Kobiety i mężczyźni zajmujący te same stanowiska i wykonujący te same obowiązki mają zarabiać tyle samo. Partia Roberta Biedronia chce także, aby kobiety miały prawo decydowania o sobie i swoim ciele. Partia chce wprowadzić możliwość aborcji do dwunastego tygodnia ciąży
  • Stworzenie dodatkowych miejsc w żłobkach i przedszkolach
  • Zmiany w opiece zdrowotnej – wizyta u lekarza specjalisty w ciągu 30 dni, wynagrodzenia we wszystkich zawodach związanych z ochroną zdrowia, inwestycje w profilaktykę
  • Małżeństwa jednopłciowe
  • Nowoczesna edukacja seksualna
  • Stworzenie urzędu rzecznika praw przyrody
  • Podwyżka pensji minimalnej – według planów partii, w przyszłym roku płaca minimalna miałaby wynieść 2700 złotych brutto, 3000 złotych brutto za dwa lata, aż w końcu 3500 złotych brutto za pięć lat. 
  • Podwyżka emerytur – gwarantowana emerytura minimalna w wysokości 1600 złotych dla każdej obywatelki i każdego obywatela
  • Zmiany w programie 500 plus, które zakładają m.in. środki na pierwsze dziecko i dla samotnych rodziców

Wiosna – Nowa partia Roberta Biedronia

Podczas niedzielnej konwencji poznaliśmy także nazwę ugrupowania Roberta Biedronia oraz zespół, który będzie je tworzył.

– Polska potrzebuje świeżości, Polska potrzebuje wiosny. To my zrobimy tę wiosnę! My jesteśmy tą wiosną, tą świeżością, którą wniesiemy do polskiej polityki. #NowyRozdział Tworzymy nową siłę polityczną, której nazwa brzmi… Wiosna! Bo Polsce potrzeba rozkwitu. Bo Wiosną robi się porządki. Bo Wiosna nie wyklucza. Bo Wiosny nie da się zatrzymać. Chcemy zmiany! Chcemy nowej polityki, na nowe czasy! Dlatego już czas. Czas na Wiosnę! – powiedział Biedroń.

"Bo ślonsko godka je fest pjykno!"

Jednym z ekspertów, który zasili szeregi nowej partii Biedronia jest Łukasz Kohut z Rybnika. Jego zadaniem ma być m.in. sprawienie, aby język śląski stał się językiem regionalnym. 

– Łukasza Kohut, Ślązak, działacz społeczny. Łukasz przygotował pakiet zmian, który sprawi, że media publiczne przestaną być tubą dla rządu! A język śląski stanie się językiem regionalnym. Bo ślonsko godka je fest pjykno! – powiedział podczas konwencji szef partii Wiosna.

 FOT. twitter.com/RobertBiedron