Czytasz: Z wieszakami do biskupa! Protesty w całym kraju

Z wieszakami do biskupa! Protesty w całym kraju

Episkopat Polski zażądał zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Kobiety wychodzą na ulice.

W środę hierarchowie Kościoła zaapelowali do PiS o wznowienie prac nad projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Skutecznie. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka już w poniedziałek zajmie się tym projektem. Zakazuje on przerywania ciąży w przypadku dużego ryzyka "ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu". To dla przeciwniczek projektu za dużo. Nie wytrzymały i zapowiedziały protest. W niedzielę. Przed kuriami biskupów w całym kraju. W samo południe.

- Nie są w stanie przeciwdziałać pedofilii w swoich szeregach! Nie potrafią egzekwować od swoich kapłanów przestrzegania celibatu i ślubów czystości!!! Ale chcą rządzić życiem kobiet i swoje wierzenia narzucać tym, które i tak cierpią!!! Weźcie wieszaki i miotły. Wymieciemy ich z przestrzeni publicznej - piszą rozzłoszczone kobiety zwołując się na protesty.

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

- Przypominając o konieczności bezwarunkowego szacunku należnego każdej istocie ludzkiej we wszystkich chwilach jej istnienia, biskupi apelują o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję” - czytamy w komunikacie z Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z 14 marca 2018 r.

- Weźcie wieszaki i miotły. Wymieciemy ich z przestrzeni publicznej - zapowiadają organizatorki protestu

W Katowicach marsz z wieszakami ruszy ze skrzyzowania ul. Powstańców i Wita Stwosza o 11.50. Stamtąd kobiety przejdą pod Kurię biskupią przy ul Jordana.

Czytaj więcej