Czytasz: Z nieba spadną brunatne krążki. Lepiej ich nie dotykać

Z nieba spadną brunatne krążki. Lepiej ich nie dotykać

Mają okrągły kształt i charakterystyczny zapach zepsutej ryby. Ponad 202 tysiące takich właśnie szczepionek przeznaczonych dla lisów od 13 września zrzucać będą z samolotów.

Jak podkreśla Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, akcja tego typu odbywa się dwa razy do roku. Jesienna rozpocznie się już 13 września i potrwa przez kilka dni – do 22 września. Lotnicy ze szczepionkami wyruszą z katowickiego Muchowca, by rozrzucić je po zielonych terenach w całym województwie. Samoloty będzie można zobaczyć nad lasami, polami, łąkami i ogródkami działkowymi.

Zapach ludzki odstraszy lisa

I z tego wynika właśnie problem. Bo o ile na szczepionki zrzucone w lesie raczej się nie natkniemy, o tyle dziwne krążki na naszej działce, mogą być już zaskoczeniem. - Nie są niebezpieczne dla człowieka – podkreślają weterynarze. Apelują jednak, by brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby nie dotykać. - Zapach ludzki pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Lisy wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą już takiej kostki – podkreślają.

fot:  katowice.lasy.gov.pl

Psa lepiej zostaw w domu

Lisy zapach takiej przynęty wyczuwają z odległości około 800 metrów. Szczepionka może być też atrakcyjna dla zwierząt domowych. - Z tego powodu ostrzegamy; nie wolno wyprowadzać psów i kotów na tereny zrzucenia szczepionki przez dwa tygodnie po zakończeniu akcji – zaznacza Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Wszelkich dodatkowych informacji w tej sprawie udzielać będą pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

Skuteczna metoda na wściekliznę

Weterynarze podkreślają: wprowadzenie akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. Dzięki niej w latach 2007–2010 nie stwierdzono ani jednego przypadku tej choroby. W latach 2011–2012 – odnotowano po jednym przypadku wścieklizny. Od 2013 roku do pierwszej połowy tego roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku. Dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Finansowana jest z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowana przez Unię Europejską.

CZYTAJ TAKŻE: DZIK ZASNĄŁ W PIASKOWNICY

Czytaj więcej