Czytasz: Z Londynu do Katowic. Europejska agencja w .KTW?

Z Londynu do Katowic. Europejska agencja w .KTW?

02:11
Marcin Krupa przygotowuje wniosek do rządu ws. zgłoszenia Katowic jako siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej, mieszczących się obecnie w Londynie.

Na Brexicie zyskać mogą Katowice. 37 agencji Unii Europejskiej swoje siedziby ma w państwach członkowskich. W Warszawie zlokalizowano Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). W Londynie swoje siedziby mają obecnie Europejska Agencja Leków (EMA) oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA). Rada Europejska przygotowuje się do przeprowadzki obu placówek. Jak zapewnia poseł Jerzy Polaczek oraz prezydent Marcin Krupa, przynajmniej jedna z nich mogłaby trafić do Katowic.

- Hiszpania, Francja i Niemcy mają po cztery, pięć agencji. Grecja i Węgry – po dwie takie instytucje. Polska - na razie jedną - mówi poseł Jerzy Polaczek. - Jednocześnie spośród 37 agencji europejskich, 13 ma swoje siedziby poza stolicami państw, w których funkcjonują - dodaje

To szansa dla Katowic. Miasto przygotowuje wniosek do rządu ws. zgłoszenia go jako siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej. Niezależnie od działań prezydenta Marcina Krupy, poseł Jerzy Polaczek wraz z grupą 14 posłów PiS ponownie zgłosił interpelację do Rady Ministrów w tej sprawie.

Wszystkie państwa unijne mogą zaproponować przyjęcie unijnych instytucji do końca lipca. Ostateczna decyzja w sprawie ich nowej siedziby zostanie podjęta przez Radę do Spraw Ogólnych w listopadzie 2017 r. Jednym z warunków jest zapewnienie ciągłości pracy. Obie będą funkcjonowały w Londynie do końca marca 2019 r. Następnego dnia powinny rozpocząć funkcjonowanie w nowej lokalizacji.

- Nie tylko Polska będzie się starała o te agencje. Będzie z kim walczyć, ale my się tego nie boimy. Pokazaliśmy to na przykładzie wygranej podczas starań o szczyt klimatyczny i Światowy Kongres Antydopingowy - mówi prezydent Marcin Krupa

Poseł Jerzy Polaczek uważa, że kandydaturze Katowic poza organizacją powyzszy wydarzeń pomaga także status metropolii.

Londyńska siedziba Europejskiej Agencji Leków (EMA) obejmuje 27 tys. m kw. powierzchni. Odpowiada m.in. za ocenę naukową i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych. Zatrudnia obecnie prawie 900 osób a Polacy są po Niemczech drugą najliczniejszą grupą jej pracowników. W Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego na powierzchni ok. 2350 m kw. pracuje blisko 160 specjalistów. Ich zadaniem jest skuteczna i spójna regulacja oraz utrzymanie stabilności i prawidłowego funkcjonowania sektora bankowego.

- Osiedli biurowych mamy sporo w naszym mieście. Pierwszy na myśl przychodzi .KTW. Oczywiście, jeżeli ze strony właściciela będzie chęć i wola pozyskania takiego najemcy - mówi Marcin Krupa. 

Czytaj więcej