Czytasz: Z katowickiego lotniska polecimy nawet do Zanzibaru

Z katowickiego lotniska polecimy nawet do Zanzibaru

Djerba, Kenia i Zanzibar - to nowe kierunki czarterowych lotów z lotniska w Pyrzowicach.

 W czwartek 20 grudnia br. rozpoczęły się rejsy na tunezyjską Djerbę i do Tanzanii na wyspę Zanzibar. Djerba po raz pierwszy w historii pyrzowickiego lotniska dostępna jest w ofercie w sezonie zimowym. Na pierwszym rejsie odnotowano 187 pasażerów. Zanzibar dostępny jest z Pyrzowic trzeci sezon z rzędu. Połączenie cieszy się zainteresowaniem klientów. Na pokładzie samolotu, którym obsłużono pierwszy rejs na Zanzibar w tym sezonie, było 182 podróżnych. W sobotę 22 grudnia br. wystartowała Kenia. Na wakacje poleciały tam z Katowice Airport 184 osoby.

Zimowa oferta czarterów z Katowice Airport to nie tylko znane i lubiane kierunki egipskie i na Wyspy Kanaryjskie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też oferty wypoczynku z wylotem z Pyrzowic w takich egzotycznych państwach jak – Dominikana, Oman, Kenia i Zanzibar. Dużą popularnością cieszy się też Turcja. Od tego roku w zimowej siatce pojawiła się także Tunezja, która może stać się kolejnym zimowym hitem czarterowym w naszej ofercie. W 2018 roku w segmencie przewozów czarterowych w Katowice Airport obsłużonych zostanie rekordowe 2 mln pasażerów. W przyszłym roku spodziewamy się poprawienia tego rekordowego wynik.  – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem.

Katowice Airport jest największym polskim portem czarterowym. W sezonie zimowym 2018/2019 biura podróży oferują z Pyrzowic siedemnaście kierunków wakacyjnych do jedenastu państw, w tym cztery kierunki do Egiptu - Hurghada, Marsa Alam, Sharm-El-Sheikh i Taba oraz Hiszpanii - Fuerteventura, Lanzarote, Las Palmas i Teneryfa. Ponadto po jednej trasie do: Dominikany - Punta Cana, Kenii - Mombasa, Omanu - Salalah, Portugalii - Madera, Tunezji - Djerba, Turcji - Antalya, na Wyspy Zielonego i Zanzibar oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Ras Al Khaimah.

W ciągu jedenastu miesięcy 2018 roku w Katowice Airport obsłużono w ruchu ogółem 4,59 mln podróżnych to o 925 tys. więcej (+25,2%) w porównaniu z okresem od stycznia do listopada minionego roku. GTL SA prognozuje, że w roku 2018 z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzysta rekordowo ponad 4,8 mln podróżnych.

W pierwszym półroczu 2019 roku ruszą prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.