Czytasz: Z Katowic na Tahiti. Powalczą o złoto

Z Katowic na Tahiti. Powalczą o złoto

Gimnazjalistki z Katowic będą walczyć o złoto podczas Mistrzostw Świata Szkół w Siatkówce Plażowej na Tahiti.
Na zdjęciu: Martyna Cholewa, Natalia Ciesielska oraz Zosia Człowiek

Natalia, Martyna i Zosia to uczennice Gimnazjum nr 18 z Katowic. W lipcu zeszłego roku dziewczyny razem ze swoją trenerką Ewą Ciesielską zdobyły tytuł Mistrzyń Polski Młodziczek w siatkówce plażowej. Miesiąc później okazały się najlepsze wśród prawie ośmiu tysięcy gimnazjów z całej Polski, zdobywając tytuł Mistrzyń Polski Gimnazjów. To wyróżnienie dało uczennicom z UKS Źródełko możliwość udziału w mistrzostwach świata na Tahiti.

DROGA NA TAHITI

Dziewczyny były o krok od wyjazdu na Tahiti. Na drodze pojawił się jeden, poważny problem - brak funduszy na wyjazd młodych zawodniczek do Papeete.

- Trzeba było uzbierać kwotę 50 tysięcy, by delegacja mogła wylecieć na zawody. Stwierdziliśmy, że spróbujemy. We wrześniu trzeba było zapłacić 2 tysiące złotych wpisowego. Nasza wspaniała rada rodziców powiedziała, że nie ma problemu i że zapłacą, otwierając dziewczynom możliwość udziału w rozgrywkach - ze wzruszeniem wspomina Beata Skuza, dyrektor Gimnazjum nr 18 w Katowicach.

źródło: facebook.com

W dalszym ciągu brakowało funduszy na wyjazd. Cała szkoła, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów postanowili zaangażować się w sprawę i rozpocząć zbiórkę pieniędzy dla utalentowanych gimnazjalistek.

- Z miastem zaczęliśmy zabiegać o wsparcie, o sponsorów. W grudniu odbył się koncert charytatywny. Do ostatniej chwili spływały pieniądze- dodaje dyrektorka szkoły.

GRA NA TAHITAŃSKICH PIASKACH

Udało się. Uczennice gimnazjum wyleciały w środę, by reprezentować swoją szkołę oraz Polskę na tahitańskich piaskach.

- Zorganizowaliśmy wspaniałe pożegnanie. Ufundowaliśmy im srebrne koniczynki, dostały 150 euro kieszonkowego. Otrzymały walizki w barwach narodowych. We wsparcie zaangażowała się cała szkoła - tłumaczy dyrektor.

Podczas Mistrzostw Świata Szkół w Siatkówce Plażowej w dniach od 27 maja do 3 czerwca dziewczynki będą grać z drużynami w grupie B - Izraelem, Indiami i Niemcami. W grupie A zagrają z uczniami z Brazylii, Chin, Francji i Polinezji Francuskiej. Oprócz reprezentacji dziewcząt w zawodach zagrają również siatkarze z Czernicy, Radlina i Raciborza (klub Zaksa Kędzierzyn-Koźle).

KIBICUJE CAŁA SZKOŁA

Kciuki za sukces dziewczynek trzyma cała szkoła. Podczas rozgrywek uczniowie gimnazjum oraz rodzice będą wspólnie kibicować zawodniczkom. Podczas imprezy „Razem wygrajmy Mistrzostwa Świata Szkół w Siatkówce Plażowej!”, którą zorganizował Szkolny Patrol, na dwóch dużych ekranach rówieśnicy będą oglądać zmagania Martyny, Zosi i Natalii. Pełną relację można poznać na stronie wydarzenia na Facebooku. Jak podkreśla dyrektorka Gimnazjum nr 18 w Katowicach, największym sukcesem dziewczyn jest to, że udało im się polecieć na Tahiti oraz to, że młode zawodniczki pokazały, że każdy może mieć szansę na sukces.

Czytaj więcej