Czytasz: Z Ikrą i wyjątkową kadrą. Takiego bistro jeszcze nie było!

Z Ikrą i wyjątkową kadrą. Takiego bistro jeszcze nie było!

Są chrupiące placki z ziemniaków i puszyste naleśniki. Wyjątkowe rybnickie Bistro z Irką założyli niepełnosprawni.

Może nie będą mistrzami w matematyce, ale gotować potrafią naprawdę smacznie. Rybnicka spółdzielnia socjalna „Z ikrą”, która skupia osoby niepełnosprawne, z przyjemnością poczęstuje was domowym obiadem w swoim nowym barze mlecznym przy ul. Barbary 22A, tuż obok Parku Czempiela w Rybniku-Niedobczycach.

W dziewięcioosobowej obsadzie

Chrupiące placki ziemniaczane, puszyste naleśniki, świeże frytki oraz dwudaniowy zestaw obiadowy - to tylko część menu otwartego w zeszłym tygodniu bistro. - Kiedyś była tutaj apteka - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa rybnickiego magistratu. Dodaje, że na potrzeby baru wyremontowano pomieszczenia na parterze.

Teraz, w nowym niedobczyckim bistro pracuje dziewięć osób, na stanowiskach - kucharz, pomoc kucharza, obsługa sali, pracownik gospodarczy i menadżer. Ośmioro z nich osób posiada orzeczenie o niepełnosprawności, z czego czwórka to byli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej “Przystań” z Rybnika, którzy wcześniej, poprzez praktyki zawodowe zostali przygotowani do podjęcia zatrudnienia.

fot: materiały prasowe UM Rybnik

Bistro dało im pracę i nowe możliwości

- Smaczne, domowe obiady, serwowane w miłej atmosferze z pewnością cieszyć się będą powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców dzielnicy - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Jednocześnie zaś ta przytulna jadłodajnia pozwoli zdobyć zawodowe szlify grupie osób niepełnosprawnych. To niezwykle ważne - dodaje.

Jadłodajnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 17. Ma też swoją stronę internetową – www.bistrozikra.pl - gdzie sprawdzić można m.in. bieżące menu.

Prowadząca lokal spółdzielnia na ten projekt dostała dotację w wysokości 120 tys. zł.

Czytaj więcej