Czytasz: Z Gliwic do Szczecina. Niezwykła podróż żeglarzy przez Odrę

Z Gliwic do Szczecina. Niezwykła podróż żeglarzy przez Odrę

Żeglarze z Śląskiego Yacht Clubu wraz z niewidomymi z Fundacji “Zobaczyć Morze” popłyną z Gliwic do Szczecina na finał regat największych żaglowców świata.
źródło: Śląski Yacht Club

Już 29 lipca śląscy żeglarze wyruszą z Gliwickiego portu na jedną z trudniejszych wypraw. W ciągu siedmiu dni pokonają ponad 700 kilometrów wodami śródlądowymi po to, by dopłynąć na finał Tall Ships Races, który odbędzie się w 8 sierpnia w Szczecinie!

- Łącznie popłynie dziesięć osób w różnym wieku - od 16 do 72 roku życia. Wyruszą z nami również harcerze z Gliwic oraz dwie osoby niewidome. To będzie męczący rejs, bowiem będziemy płynąć dzień i noc bez przerwy. Popłyną ludzie, którzy sprostają wymogom tej podróży - tłumaczy Jacek Załuski, organizator ze Śląskiego Yacht Clubu.

źródło: flickr.com/ Souran5

Celem załogantów jest nie tylko uczestnictwo w finale największych żaglowców świata, ale także spotkanie z Andreą Bocellim, hiszpańskim tenorem, który będzie gwiazdą finału.

NIEWIDOMI ŻEGLARZE

Wraz z żeglarzami ze Śląskiego Yacht Clubu popłyną zaprawieni w bojach niewidomi. To nie pierwszy raz, kiedy niewidomi wyruszą w taką podróż. Śląski klub jachtowy od dłuższego czasu współpracuje z Fundacją “Zobaczyć Morze”, która ma na celu przybliżenie osobom niewidomym możliwości odbywania rejsów morskich i uprawiania żeglarstwa. Niepełnosprawni załoganci już w zeszłym roku uczestniczyli w rejsie po Odrze. Pływali również po morzach.

źródło: Śląski Yacht Club

ODRA DLA ZUCHWAŁYCH - TO TYLKO TRENING

Załoganci popłyną łodzią odkrytopokładową typu DZ. Rejs do Szczecina, w opinii Jacka Załuskiego ze Śląskiego Yacht Clubu, to tylko trening przed pierwszym w historii rejsem na “DZ-cie” wodami śródlądowymi do Marsylii oraz na Przylądek Horn. Opłynięcie Przylądka będzie wielkim wydarzeniem dla środowisk niewidomych z całego świata.

- Rejsy: Odra dla Zuchwałych, na Selmie przez Kanał Kiloński oraz Morze Śródziemne stanowią cykl przygotowań do tego wyzwania - wyjaśnia Załuski.

60 LAT ŚLĄSKIEGO YACHT CLUBU

Stowarzyszenie Śląski Yacht Club jest organizacją, która powstała w 1957 roku przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Organizacja ta powstała w celu krzewienia żeglarstwa wśród studentów politechniki, ale także jej pracowników i kadry naukowej. W tym roku Śląski Yacht Club obchodzi swoje 60-te urodziny. Z tej okazji już 17 czerwca odbędzie się Piknik Żeglarski w Ośrodku Maytur nad jeziorem Dzierżno Małe k. Pyskowic.

Czytaj więcej