Czytasz: Z dzieckiem na narty do Czech

Z dzieckiem na narty do Czech

Do jakich czeskich ośrodków narciarskich warto wybrać się z dzieckiem?

 W czeskich górach właściwie wszystkie kurorty bardzo dbają o najmłodszych narciarzy. Zwykle dzieci do lat 5, a czasem nawet 7, mogą korzystać z darmowych skipassów i w zasadzie wszędzie można skorzystać z fachowej pomocy instruktorów w licznych szkołach narciarskich.

Klínovec

Świetne zaplecze dla rodzin z dziećmi posiada np. Klínovec, największy ośrodek w Rudawach, położony blisko granicy z Niemcami (https://klinovec.cz/en/skiareal-klinovec-pl). Można tu skorzystać z oferty szkoły narciarskiej albo wysłać najmłodsze pociechy do narciarskiego przedszkola, łączącego zabawę z nauką jazdy na specjalnych trasach z miękkimi przeszkodami – figurami zwierząt, postaci z bajek itp. Dzieci wjeżdżają na stok bezpiecznie, na ruchomym chodniku. Są tu dwa parki dla najmłodszych – jeden na północnej stronie Klínovca, drugi na południowym stoku góry. W budynku szkoły narciarskiej znajduje się również pomieszczenie, w którym dzieci mogą się bawić, oczywiście pod opieką pracowników szkoły.

- Budynek ten znajduje się na południowym stoku Klínovca, blisko dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Prima Express, przy której każdego ranka odbywają się rozgrzewki dla dzieci. Trenerem jest Hugo, niebieski Yeti, maskotka Klínovca – opowiada Martin Píša, przedstawiciel ośrodka narciarskiego w Klínovcu.

- W tym kurorcie aktualnie trwają prace nad projektem nowego dużego rodzinnego parku narciarskiego, ale ta inwestycja zajmie jeszcze kilka lat. W każdym razie jesteśmy ośrodkiem narciarskim zorientowanym na rodzinę i na pewno już teraz rodziny mogą tu przyjemnie spędzić swój czas – zapewnia Martin Píša.

Czarna Góra–Pec

Sześć LIVE parków wyposażonych w ruchome magiczne dywany i wyciągi dla dzieci to z kolei oferta największego dziś czeskiego ośrodka – SkiResortu Černá Hora–Pec, czyli po polsku: Czarna Góra - Pec.

Parki znajdują się w ośrodkach: Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl i Velká Úpa (http://www.skiresort.cz/pl/).

Zina Plchová, odpowiadająca za PR i marketing w SkiResorcie Černá Hora–Pec wskazuje na dwa obszary, które świetnie się sprawdzą w roli zimowego azylu dla rodzin z dziećmi: Formánky w Jańskich Łaźniach, gdzie działa szkoła narciarska, jest też i park LIVE z ruchomymi chodnikami, wypożyczalnia nart, snowtubing oraz restauracja i możliwość opieki nad dziećmi. Drugi doskonały teren dla dzieci to Černý Důl, który oferuje: największy park LIVE z dwoma ruchomymi chodnikami i wyciągiem oraz szerokie stoki narciarskie, tor Funline, a także restaurację i opiekę nad dziećmi.

Szpindlerowy Młyn

Znany bardzo dobrze polskim miłośnikom białego puchu Špindlerův Mlýn, czyli Szpindlerowy Młyn (https://www.skiareal.cz/pl/uvod), również zachęca możliwością nauki w czterech snowparkach z ruchomym chodnikiem i trzema szkółkami narciarskimi z całodziennym programem opieki i nauki jazdy.

Ski Areál Kopřivná

Także wiele mniejszych ośrodków narciarskich z powodzeniem rozwija ofertę dla dzieci. Na przykład Ski Areál Kopřivná (www.koprivna.cz/skiareal) w Jesionikach posiada park dla dzieci z małym stokiem i proponuje regularny program animacyjny dla najmłodszych pociech. Zdaniem internautów, ten stok jest świetnym rozwiązaniem do nauki lub szlifowania skrętów.

Bílá

Ski Bílá (http://www.skibila.cz/cs/zima/), jeden z najchętniej uczęszczanych ośrodków w czeskich Beskidach, płożony w przepięknej dolinie rzeki Bílá Ostravice, oferuje łącznie 10 nartostrad oraz park dla dzieci, a w nim: karuzelę śnieżną, wyciągi odpowiednie dla dzieci, trampolinę, huśtawki oraz oczywiście szkołę narciarską.

Karlov

Ski Aréna Karlov (https://www.skikarlov.cz/) proponuje nie tylko sporo wygodnych niebieskich tras, lecz także opiekę nad dziećmi, snowtubing, plac zabaw na stoku oraz całodzienne programy animacyjne.

 ośrodki z Gór Orlickich.

Na przykład Skicentrum Deštné (http://www.skicentrumdestne.cz/home), które obejmuje dwa ośrodki – Marta I i Marta II. Ciekawą propozycję dla rodzin z dziećmi ma zwłaszcza w mniejszym kurorcie: Marta II, gdzie dominują niebieskie nartostrady. Są tu dwa place zabaw – jeden szkoły narciarskiej przeznaczony do nauki i drugi Yetti, podgrzewany namiot w kształcie igloo, w którym również można ćwiczyć jazdę na nartach i snowboardowe umiejętności. Są tu dwa wyciągi linowe, wyciąg taśmowy SunKid oraz karuzela, a także klub dla dzieci z programem animacji.

Říčky

SKI Centrum Říčky (www.skiricky.cz) ma szkołę narciarską nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, wyposażoną w odpowiedni, mały wyciąg. Na trasie znajdują się specjalne elementy do efektywnego treningu małych narciarzy.

Bukowa Góra

Rodziny z dziećmi spędzą przyjemne chwile w ośrodku Bukowa Góra (Buková hora) (www.skibukovka.cz). Jest to jedyny obszar w Górach Orlickich, który łączy Bukową Górę jednym karnetem z dwoma innymi kurortami: Červená Voda i Čenkovice. Dla dzieci przewidziano nowoczesne strefy rozrywki, zwłaszcza po stronie ośrodka Červená Voda. Znajduje się tu Park KID, a w nim: snowtubing, plac zabaw z zamkiem śnieżnym i windą grawitacyjną. Jest też część treningowa, w tym trasa zjazdowa dla dzieci Kidsline.

Za „rodzinne” miejsca uchodzą również m.in.: Sportareál České Petrovice, (www.ceskepetrovice.com), z czterema wyciągami i możliwością wieczornych zjazdów, czy Skiareál Peklák (www.peklak.cz), położony u podnóża Gór Orlickich, z dwiema trasami i snowparkiem.

Jakie czeskie kurorty mają najwięcej tras?

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest Czarna Góra-Pec oferująca w sumie ponad 44 kilometry tras zjazdowych i to na jeden karnet.

Pięć połączonych ze sobą terenów do szusowania gwarantuje inne doświadczenia narciarskie i zróżnicowany poziom trudności. Oprócz najdłuższych nartostrad o długości do 3 kilometrów znajdują się tu także tereny z łagodnymi stokami i urządzeniami dla młodszych narciarzy. Ponad 76 procent tras zjazdowych jest sztucznie zaśnieżanych, a więc narciarze mają gwarantowany śnieg, nawet jeśli pogoda nie sprzyja.

Klínovec oferuje 33 kilometry nartostrad , a ponad 20 kilometrów – Szpindlerowy Młyn, w którym część tras jest oświetlona i amatorzy nocnych jazd mogą liczyć tu na długie wieczorne szusowanie.

Z kolei największym ośrodkiem narciarskim na Morawach Północnych i Śląsku jest Ski Aréna Karlov, liczący ponad 12 kilometrów nartostrad.

Ile kosztują lekcje u wykwalifikowanych instruktorów w szkółkach narciarskich?

Stawka za godzinę nauki wynosi obecnie ok. 500 koron (ok. 83 zł). Nauka całodniowa kosztuje ok. 1,7–2 tys. koron (ok. 280–330 zł), a za pięć dni zapłacimy 8–9 tys. koron ( 1,3–1,5 tys. zł). Warto jednak mieć na uwadze, że są to ceny za naukę jednej osoby. Jeśli decydujemy się na lekcje szusowania w większej grupie, zapłacimy odpowiednio mniej, w zależności od liczby uczestników.

Czytaj więcej