Silesion.PL

serwis informacyjny

Z Doliny Trzech Stawów na Nikiszowiec nową drogą rowerową

Nowa droga rowerowa w rejonie Doliny Trzech Stawow fot. Dariusz Czapla 2022

Nowa droga rowerowa w rejonie Doliny Trzech Stawow fot. Dariusz Czapla 2022

Miłośnicy jednośladów zyskali kolejną wygodną do poruszania się i bezpieczną trasę rowerową w Katowicach. Miejska spółka Katowickie Inwestycje S.A. odebrała od wykonawcy drogę łączącą ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów. Jednocześnie trwają prace nad budową kolejnych odcinków – w centrum Katowic oraz trasy łączącej Nikiszowiec z Giszowcem.

Nowa droga, oświetlenie i drzewa

Odebrana inwestycja o wartości 1,13 mln zł łączy ulicę Gospodarczą z terenami Doliny Trzech Stawów i ulicą Lotnisko. 

– Odcinek drogi rowerowej łączącej ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów i ul. Lotnisko liczy ok. 1,5 km. To kolejne bezpieczne połączenie rowerowe, które udostępniamy mieszkańcom, łączące atrakcyjne miejsce do rekreacji jakim jest Dolina Trzech Stawów z kolejnymi częściami naszego miasta. To także opcja dla turystów, którzy mogą zwiedzać Katowice na rowerach, bo zarówno na Nikiszowcu, jak i w Dolinie Trzech Stawów znajdziemy wypożyczalnie rowerów miejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Droga rowerowa, o nawierzchni z betonu asfaltowego w kolorze czerwonym, powstała na odcinkach wzdłuż ulicy Pułaskiego, przez teren Doliny 3 Stawów w rejonie Sztauwajerów, wzdłuż Autostrady A4 oraz wzdłuż terenu Campingu aż do włączenia w ul. Gospodarczą.

 – W ramach inwestycji wykonano także przebudowę oświetlenia w rejonie wiaduktu autostradowego na ul. Pułaskiego, zabudowano opaskę kamienną chodnik od drogi rowerowej, wykonano oznakowanie poziome i pionowe – mówi Agnieszka Dutkiewicz, z-ca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej, Katowickie Inwestycje S.A.  

Częścią inwestycji drogowej były także nasadzenia – posadzono 33 drzewa gatunku Magnolia Galaxy.

Budowa trasy wzdłuż ul. Szopienickiej oraz przebudowa przejścia pod rondem Ziętka

Oprócz odebranej inwestycji, spółka Katowickie Inwestycje S.A. realizuje obecnie również dwa inne zadania ważne dla rozwoju infrastruktury rowerowej. To połączenie Nikiszowca z Giszowcem ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż ulicy Szopienickiej oraz przebudowa przejścia pod Rondem Ziętka. Te trzy inwestycje oznaczają dla rowerzystów łącznie 3,8 km nowych dróg.

– Realizując kolejne inwestycje rowerowe staramy się łączyć ze sobą już istniejące fragmenty infrastruktury rowerowej, tak by tworzyły one spójną sieć umożliwiającą bezpieczne przemieszczanie się za pomocą roweru po mieście. Łączna długość infrastruktury rowerowej, wraz z oddanym właśnie odcinkiem łączącym ul. Gospodarczą z Doliną Trzech Stawów to ok. 185 km – mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika wydziału transportu UM Katowice.

Rozwój infrastruktury rowerowej

Miasto konsekwentnie stawia na rozbudowę infrastruktury rowerowej i wdrażanie nowych rozwiązań. Przykładem tego drugiego jest rozwijana z roku na rok sieć rowerów miejskich, która cieszy się popularnością wśród mieszkańców. W tym sezonie do dyspozycji użytkowników będzie około 1 000 rowerów, które będzie można wypożyczać i oddawać w aż 125 stacjach. Oprócz rowerów miejskich i rozbudowywanej sieci dróg rowerowych, w mieście pojawiają się także niestandardowe rozwiązania. Przykładem jest licznik do pomiaru ruchu rowerowego zainstalowany na drodze rowerowej, biegnącej wzdłuż alei Korfantego. Urządzenie oprócz informacji o natężeniu ruchu rowerowego w tym miejscu ma również promować poruszanie się jednośladami.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author