Czytasz: Z Częstochowy do Los Angeles. Strażacy potrzebują pomocy

Z Częstochowy do Los Angeles. Strażacy potrzebują pomocy

Na co dzień ratują życie, teraz sami potrzebują pomocy. Siatkarska drużyna strażaków składająca się z zawodników z woj. śląskiego, łódzkiego i ma szansę reprezentować Polskę na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych.

Tegoroczne mistrzostwa odbywają się w Los Angeles. Aby strażacka drużyna mogła dotrzeć do celu potrzebuje pieniędzy na opłącenie lotu oraz pobytu. Kto pomoże? 

Igrzyska wielkie jak Olimpiada

World Police and Fire Games, czyli Światowe Igrzyska Służb Mundurowych to największa na świecie impreza sportowa dla funkcjonariuszy policji i strażaków. Zmagania, organizowane co dwa lata w innej części globu, przyciągają ponad 12 tys. zawodników z całego świata – więcej niż Olimpiada w Londynie czy Rio De Janeiro.

W tym roku także siatkarska drużyna strażaków z Polski, a dokładnie Drużyna Polskich Strażaków, składająca się ze sportowców z Częstochowy, Raciborza, Jastrzębia Zdroju, Łodzi i Warszawy, ma szanse wziąć udział w igrzyskach organizowanych w Los Angeles. Zawodnicy są już przygotowani do wylotu. Cel jest jeden – wrócić z tytułem mistrza.

Drużyna Polskich Strażaków

- To ogromne wydarzenie, które za każdym razem przyciąga sportowców – funkcjonariuszy aż 26 różnych służb i z 59 krajów. Liczymy, ze w tym roku także my znajdziemy się w tym gronie. Dla naszej drużyny to okazja do zaprezentowania sprawności polskich strażaków, ale także siatkarskich talentów walczących o mistrzostwo – mówi Jacek Gawroński, zawodnik.

Tegoroczne szanse polskiej drużyny na laury są duże – przekonują sportowcy. W 2007 roku Polska reprezentacja trafiła już na podium, zdobywając w Adelajdzie srebrny medal. Teraz jednak pojawił się apetyt na złoto. I to nie bez powodu.


 – Od kilku sezonów jesteśmy w doskonałej formie. Od kilku miesięcy z kolei przygotowujemy się do igrzysk. Mamy za sobą już zwycięski udział w siatkarskich zmaganiach regionalnych i krajowych. W naszych szeregach grają zawodnicy z parkietów 2 i 1-ligi. Teraz chcemy pokazać na co nas stać także na arenie międzynarodowej. Los Angeles to dla nas szansa jakiej nie możemy przegapić – dodaje Gawroński.


Potrzeba pieniędzy dla strażaków

Można zdobyć medal, przeszkodą są jednak pieniądze. Żeby wziąć udział w zawodach 12 osobowa drużyna musi sama uzbierać na wpisowe, opłacić przelot na zawody oraz 8-dniowy pobyt w Stanach Zjednoczonych.  Od kilku tygodni sportowcy szukają więc sponsorów. – Każda złotówka przybliża nas do wylotu i każda pomoc finansowa cieszy. Zawody to marzenie chłopaków, ale także szansa dla naszych służb żeby pokazać ponadprzeciętną sprawność i przygotowanie  – mówi Gawroński.

Żeby móc wziąć udział w igrzyskach siatkarze – strażacy postanowili przeprowadzić zbiórkę pieniędzy. Każdy, kto chce pomóc może za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl wesprzeć drużynę. Wystarczy wejść do zakładki „Sport” i wybrać cel „World Police and Fire Games”. Do wspierania dołączają prywatne osoby oraz lokalne firmy. Pomogła już m.in. Galeria Jurajska. 

Mistrzostwa startują w Los Angeles już 7 sierpnia. Strażacy mają niewiele czasu na zbiórkę pieniędzy. Obcenie udało im się zebrać 730 zł. Aby móc wyjechać na zawody potrzebują 5500 zł. Zbiórka trwa do 30 lipca. 

Czytaj więcej