Czytasz: Z czego słyną Siemianowice?

Z czego słyną Siemianowice?

Z pola golfowego! To tu grają mistrzowie, amatorzy oraz takie gwiazdy sportu jak Jerzy Dudek, czy Mariusz Czerkawski. W miniony weekend poznaliśmy najlepszych graczy regionu. Sprawdź, kto zdobył tytuł Mistrza Śląska!

Największe pole golfowe na Śląsku powstało prawie 23 lata temu. Jego historia sięga 1994 roku, kiedy to pracownicy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach uchwalili statut stowarzyszenia Śląski Klub Golfowy. Jak wspomina Zbigniew Górecki, dyrektor zarządzający klubu, wówczas grało się tylko na jednym dołku.

Z biegiem czasu pole rozrastało się. Mieliśmy trzy dołki, sześć, w tej chwili mamy pełnowymiarowe, mistrzowskie, osiemnasto dołkowe pole. Pole powstawało stopniowo. Budowane było ze składek członkowskich. Nie mieliśmy innych źródeł finansowania. Dużo zawdzięczamy władzom miasta, które pomagają nam w promocji pola - opowiada w golfowym melex’ie Zbigniew Górecki.

CZY GOLF JEST SPORTEM DLA SNOBÓW?

W Polsce panuje przekonanie, że golf jest dyscypliną sportową skierowaną wyłącznie do osób zamożnych. Nic bardziej mylnego. Koszt roczny uprawiania golfa może być znacznie niższy niż sezonowe wyjazdy narciarskie.

- Składka roczna kosztuje 1850 złotych. Dzięki niej przez cały rok możemy grać na polu. Jeśli porównamy ten sport do narciarstwa, gdzie - dla przykładu - wyjeżdżając w Alpy musimy opłacić skipass, przejazd, pobyt etc. to golf wcale nie wydaje się drogi. Często nawet tańszy - przekonuje Górecki.


W Śląskim Klubie Golfowym możemy wypożyczyć sprzęt, jednak - jak twierdzi Górecki - prawdziwy golfista powinien mieć swoje własne kije.

- Golfista potrzebuje drivera, woodów, żelaza do krótkiej gry, czy też puttera, który służy do gry na greenie. Za jego pomocą staramy się umieścić piłkę do dołka. Każdy rasowy golfista ma swój sprzęt. Mój kosztował nie więcej niż tysiąc złotych - dodaje dyrektor klubu.

zobacz zdjęcia z SIEMIANOWICKIEGo pola golfowego:

PONAD 300 CZŁONKÓW KLUBU

W tej chwili Stowarzyszenie Śląski Klub Golfowy liczy około 330 członków, którzy grają na prawie 50 hektarowym, profesjonalnym polu. Miejsce przyciąga nie tylko rzeszę zawodowców, ale także amatorów tego niezwykłego sportu.

- Na naszym polu golfowym gra czasem Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, którzy bardzo dobrze grają w golfa. Odwiedzają nas również polscy zawodowcy. Jesteśmy nastawieni jednak na cel amatorski. W golfa grają wszyscy. Emeryci, pielęgniarki, górnicy, nauczyciele.Większość stanowią przedsiębiorcy, lekarze, ale nie tylko - dodaje Górecki.

Jak podkreśla menadżer klubu, celem statutowym stowarzyszenia jest przede wszystkim propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży wśród lokalnej społeczności. We wtorki odbywają się bezpłatne zajęcia, dzięki którym osoby nie uprawiające golfu, mogą spróbować swoich sił na polu, złapać bakcyla i pokochać ten wymagający sport.

MISTRZOSTWA ŚLĄSKA W GOLFIE

Siemianowicki klub golfowy w miniony weekend zgromadził najlepszych graczy z regionu. Podczas Mistrzostw Śląska walczyło 65 zawodników o tytuł mistrza regionu. W dwudniowych zmaganiach pierwsze miejsce zajął Bartosz Plackowski, wicemistrzem Śląska został Bogdan Bigus, a II wicemistrzem Piotr Ludyga.

Czytaj więcej