Czytasz: Z Budapesztu do Chorzowa. Zobacz, skąd przyjedzie trawa na stadion!

Z Budapesztu do Chorzowa. Zobacz, skąd przyjedzie trawa na stadion!

Trawa pokona prawie 600 kilometrów po to, by zazielenić chorzowski stadion. Zobacz, jak wygląda jej hodowla!

Wiedeń, Salzburg, Poznań, Wrocław oraz Chorzów. To miasta, które łączy jedno - wspólna murawa. Zanim mistrzowska trawa zostanie zapakowana do chłodni i trafi na Stadion Śląski, musi zostać starannie zebrana ze specjalnych plantacji znajdujących się pod Budapesztem.

Zobacz, jak wygląda proces rolowania trawy:

HODOWLA NA MIARĘ MISTRZÓW

Proces hodowli sportowej trawy jest starannie zaplanowany. Przez pół roku kilkuset pracowników nie tylko ją nawadnia, ale również odżywia, podcina oraz odkurza. Zajmują się nią prawdziwi fachowcy.

O tym, jak ważne jest odpowiednie podejście do jej uprawy, zapytaliśmy Dariusza Kozielskiego, greenkeepera, który na początku maja odpowiadał za wymianę murawy na Stadionie Miejskim w Tychach.

- Prawdziwy greenkeeper mówi tak, że z murawą można rozmawiać, jak ze zwierzętami. Z trawą trzeba się zaprzyjaźnić, wiedzieć, co jej potrzeba. Wtedy murawy są najpiękniejsze - tłumaczył Kozielski.

>> CZYTAJ: GREENKEEPER: BEZ NIEGO NIE MA MECZU <<

Stadion Śląski - wizualizacja
Tak będzie wyglądać Stadion Śląski.

Murawa w Chorzowie ma być wykonana według najwyższych standardów. Nad jej instalacją czuwa Richard Hayden - greenkeeper, który jest niezależnym ekspertem i konsultantem w zakresie nawierzchni trawiastych dla obiektów sportowych. Hayden współpracuje z FIFA i UEFA przy doborze nawierzchni na turnieje mistrzostw świata i Europy. Jest także konsultantem do spraw boisk ekstraklasy w naszym kraju.

Zobacz zdjęcia plantacji trawy pod Budapesztem oraz przykładowych realizacji:

źródło: PANNON TURFGRASS

Węgierski klimat sprawia, że trawniki są doceniane przez najlepsze europejskie kluby piłkarskie. Trawa firmy Pannon Turfgrass Kft została zainstalowana między innymi na EURO 2008. Na mistrzowskim trawniku trenują także piłkarze z Poznania, czy Wrocławia.

OTWARCIE STADIONU ŚLĄSKIEGO JUŻ WE WRZEŚNIU

Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie Stadionu Śląskiego zaplanowano na wrzesień. Na miejscu cały czas trwa modernizacja budynku, która dobiega już końca. Obiekt jednak zostanie otwarty bez hotelu. Możliwe, że funkcja ta zostanie zastąpiona biurowo-konferencyjną. Przedstawiciel samorządu woj. śląskiego, który jest inwestorem trwającej od kilku lat przebudowy Stadionu Śląskiego poinformował, że obecne prace zmierzają – zgodnie z wcześniejszymi założeniami – do zakończenia około połowy roku. Wówczas obiekt zostanie przekazany do formalnych odbiorów.

BURZLIWA HISTORIA BUDOWY STADIONU

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Ostatecznie montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego zakończył się powodzeniem w grudniu ubiegłego roku. Aktualnie są tam prowadzone prace wykończeniowe. Ostateczny koszt całego tego przedsięwzięcia powinien zamknąć się w ok. 650 mln zł.

Po wstrzymaniu prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło kończyć inwestycję w oparciu o firmy wygrywające mniejsze przetargi. Wprowadziło też do obiektu funkcję lekkoatletyczną.

Prześledź pełną historię Stadionu Śląskiego:

Czytaj więcej