Czytasz: Wzmożone kontrole policji na drogach. Co sprawdzają tym razem?

Wzmożone kontrole policji na drogach. Co sprawdzają tym razem?

Na drogach w całym kraju trwają dzisiaj działania pod nazwą "Kaskadowy pomiar prędkości".

Na czym polegają dzisiejsze działania kontrolno-prewencyjne? Kaskadowe pomiary prędkości prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach, przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

- Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. - tłumaczy śląska policja.

Jak tłumaczą funkcjonariusze, działania mają m.in.charakter prewencyjny, jednak kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami, w postaci np. mandatu.

Podczas działań policjanci przypomną uczestnikom ruchu, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest najczęściej bardzo dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

- Przestrzegamy wszystkich kierowców przed pośpiechem na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę. - apelują mundurowi.