Czytasz: Roadster Muska minie Marsa? Zobacz, gdzie w kosmosie jest teraz... kabriolet

Roadster Muska minie Marsa? Zobacz, gdzie w kosmosie jest teraz... kabriolet

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy wyniosła na orbitę sportowy samochód. Gdzie teraz jest Starman?

Rok temu Elon Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł "samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni powietrznej, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską". Pierwszy etap szalonego pomysłu południowoafrykańskiego wizjonera właśnie stał się faktem. Wiśniowa Tesla została wyniesiona na orbitę przez najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy. Za kierownicą pojazdu siedzi Starman, manekin ubrany w nowy kombinezon dla astronautów przyszłości od SpaceX. Agencje donoszą, że samochód w nieskończonej pętli odtwarza utwór Davida Bowie - Life on Mars. 

Gdzie teraz jest Starman?

Misja na Marsa możliwa?

Elon Musk chce skolonizować Marsa przed 2024 rokiem. Pomóc ma w tym najnowsza rakieta SpaceX FalconHeavy. Jej nietypowy ładunek, czyli Tesla za kierownicą której siedzi manekin Starman, nie zostanie zrzucony na powierzchnię Czerwonej Planety. Zabraniają tego międzynarodowe postanowienia. Dlatego zostanie umieszczony na orbicie eliptycznej, gdzie będzie sobie krążyć w kosmosie.

Rakieta SpaceX FalconHeavy wystartowała wczoraj o godz. 21.45 czasu w Polsce. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.  

Pół wieku minęło od wystrzelenia przez NASA rakiety Saturn V z astronautami na pokładzie w ramach programu Apollo. Do wczoraj była uważana za najmocniejszą rakietę w historii. Dzieło inżynierów SpaceX w przeciwieństwie do legendarnego Saturna jest rakietą wielokrotnego użytku. Pozwala to obniżyć koszty kosmicznych lotów. Wystrzelenie ładunku z Falcon Heavy na orbitę kosztuje ok. 90 mln dolarów. To cztery razy mniej niż użycie konkurencyjnej Delty IV Heavy, która może wynieść dwa razy mniejszy ładunek.

Południowoafrykański wizjoner

Elon Musk urodził się w stolicy RPA, ale od lat mieszka w Ameryce Północnej. Biznesmen uważany jest za szalonego wizjonera, który odnosi kolejne sukcesy. Założył m.in. PayPala, Teslę i SpaceX. PayPal zrewolucjonizował płatności w internecie; Tesla zmienia podejście do samochodów elektrycznych. Z kolei SpaceX stawia ambitne plany podboju kosmosu.

Czytaj więcej