Czytasz: Goya. Widzenie ciała i krwi

Goya. Widzenie ciała i krwi

To druga odsłona cyklu „Wystawy na ekranie” emitowanego w katowickim Kinie Rialto oraz w Kinie Amok w Gliwicach.

Film „Goya. Widzenie ciała i krwi” w Rialcie będzie można zobaczyć 15 stycznia i 29 stycznia o godz. 18:00, natomiast w Amoku pokazywany będzie 15 stycznia o godz. 18:15.

Siła wizji geniusza

Francisco Goya jest bez wątpienia najbardziej znanym artystą hiszpańskim, uważanym za jednego z ojców sztuki nowoczesnej. Był nie tylko genialnym obserwatorem codzienności i burzliwej przeszłości Hiszpanii, ale także utalentowanym portrecistą i komentatorem życia społecznego. Goya wyniósł sztukę portretu na nowe wyżyny.

Jego geniusz wyczerpująco zaprezentowała przekrojowa wystawa w The National Gallery w Londynie. Film wykorzystuje to wydarzenie, aby spojrzeć w głąb bogatego życia Goi. Odmalowuje je zarówno dzięki przeglądowi unikatowych dzieł mistrza zgromadzonych na wystawie, jak i dzięki lekturze jego listów, i malowniczym zdjęciom z miejsc związanych z jego życiem.

Francisco Goya. Obraz: Vicente López Portaña

MIAŁEM TRZECH MISTRZÓW: VELAZQUEZA, REMBRANDTA I NATURĘ

Pod wpływem Rembrandta i Velázqueza Goya stworzył nowy realizm, który nie schlebiał i nie bał się pokazywać, co artysta zaobserwował, tak pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mimo to artysta był sowicie opłacany i wynagradzany przez najpotężniejsze osoby w państwie, uważające za wyznacznik prestiżu bycie malowanymi przez najlepszego artystę swoich czasów.

Rodzina królewska, arystokraci, politycy i bliscy przyjaciele – wszyscy byli poddawani przez artystę jego nowoczesnej metodzie, pozwalającej uchwycić szybkie zmiany gestu i emocji. Siła wizji Goi i jego techniczna maestria uczyniły go jednym z najbardziej podziwianych i szanowanych artystów epoki, również w gronie współczesnych mu artystów.

 

Wystawy na ekranie

Obrazy, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, w znakomitej jakości obrazu HD. W cyklu pojawią się także Claude Monet, Henri Matisse, czy Michał Anioł.

To niezwykła seria, która przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła oraz przedstawia fakty i ciekawostki z życia największych artystów malarzy świata. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawy uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. 

Phil Grabsky

NIETYPOWE ZWIEDZANIE

Obrazy, rzeźby i grafiki będzie można oglądać z różnych perspektyw i w znakomitej jakości obrazu HD. Wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Pomysłodawcą i głównym producentem całego przedsięwzięcia jest Phil Grabsky. Przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom z całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.

HARMONOGRAM CYKLU W KINIE RIALTO:

26 lutego 2017 i 12 marca 2017, godz. 18:00 - Ja, Claude Monet
18 marca 2017 i 26 marca 2017, godz. 18:00 - Renoir poważany i znieważany
23 kwietnia 2017 i 7 maja 2017, godz. 18:00 - Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a
21 maja 2017 i 4 czerwca 2017, godz. 18:00 - W ogrodzie artysty malarza. Amerykański impresjonizm
25 czerwca 2017 i 2 lipca 2017, godz. 18:00 - Michał Anioł. Miłość i śmierć.

Czytaj więcej