Czytasz: Wystawił na aukcję siekierę z neolitu

Wystawił na aukcję siekierę z neolitu

Czarnorynkowa wartość takiego eksponatu wynosi do kilku tysięcy zł. Ale przedmiot ma dużą wartość historyczną i powinien trafić do muzeum.

Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu zatrzymali 49-latka, który nielegalnie chciał sprzedać zabytek archeologiczny.

Mężczyzna wystawił ogłoszenie, że zamierza sprzedać trzon siekiery z kamienia pochodzącego z czasów prehistorycznych, jeszcze z epoki kamienia. Jak ustalili śledczy oraz eksperci z dziedziny archeologii, trzon narzędzia był wytworzony z krzemienia pasiastego z epoki neolitu, a więc mógł mieć nawet kilka tysięcy lat. W świetle przepisów każdy taki zabytek jest własnością Skarbu Państwa i handel przedmiotami archeologicznymi jest niedozwolony.

Czarnorynkowa wartość takiego eksponatu wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, ale co najważniejsze, posiada dużą wartość historyczną i powinien trafić np. do muzeum lub do innego miejsca, które wskaże Wojewódzki Konserwator Zabytków. Aktualnie zabytkowy eksponat przechowywany jest w Muzeum Śląskim.

49-latek usłyszał dwa zarzuty: przywłaszczenia cudzej rzeczy oraz paserstwa i oferowania do sprzedaży nielegalnie pozyskanego zabytku archeologicznego. Za te przestępstwa z kodeksu karnego, które popełnił w związku art. 35 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami grozi mu nawet do 5 lat więzienia.

źródło: http://slaska.policja.gov.pl/

Czytaj więcej