Czytasz: Wystawa Van Gogha w Bytomiu

Wystawa Van Gogha w Bytomiu

Wystawę obrazów, które zagrały w „Twoim Vincencie”, można już oglądać w Muzeum Górnośląskim.

Doskonale wszystkim znany film „Twój Vincent”, który podbił serca widzów na całym świecie, a nawet został nominowany do Oscara, powołuje do życia obrazy Vincenta van Gogha, aby opowiedzieć historię tego wielkiego artysty. Twórcy wykonali ten film taką samą techniką, jaką van Gogh stosował, malując obrazy olejne. 65 tysięcy klatek, składających się na animację, namalował zespół złożony ze 125 malarzy. Zajęło im to 2 lata. Gdy produkcja dobiegała końca, studio realizatorów było wypełnione obrazami z filmu. Odpowiadali na niekończące się pytania od osób z całego świata o to, jak powstał „Twój Vincent”. Dlatego zdecydowali się stworzyć tę wystawę.

Wystawa zachęci do obejrzenia filmu wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze „Twojego Vincenta”. Natomiast ci, którzy są już po seansie, będą mieli okazję wejść jeszcze głębiej w świat „Twojego Vincenta” i cieszyć się obrazami, które ożywały w kinie.

- Nigdy nie spodziewałam się, że mój film krótkometrażowy stanie się międzynarodowym pełnometrażowym filmem z produkcją na ogromną skalę – mówi Dorota Kobiela, reżyserka, scenarzystka i twórczyni „Twojego Vincenta”. 

Wystawa została zaprojektowana i przygotowana przez reżyserów i scenarzystów filmu, pochodzącą z Bytomia Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana, kierownika animacji malarskiej, Piotra Dominiaka, i kierownika produkcji, Tomasza Wochniaka. Do jej powstania przyczynili się także malarze i animatorzy filmu: Dominika Hofman i Krzysztof Nowicki.

W 2007 roku Dorota, malarka i filmowiec z Polski, wpadła na pomysł stworzenia „Twojego Vincenta” jako filmu krótkometrażowego, który planowała namalować sama. Jej mąż Hugh Welchman, nagrodzony Oscarem producent filmowy z Wielkiej Brytanii, dołączył do projektu w 2010 roku i razem podjęli decyzję, że „Twój Vincent” będzie filmem pełnometrażowym, zrealizowanym i namalowanym wyłącznie farbą olejną. Piotr Dominiak, z wykształcenia i zawodu malarz, pracował przy „Twoim Vincencie” jako kierownik animacji malarskiej – w tej roli sprawdził się już wcześniej przy krótkometrażowym filmie Doroty „Mały listonosz”. Pracował także przy nagrodzonym Oscarem „Piotrusiu i wilku” Hugh Welchmana.

Wystawa jest już czynna, zobaczymy ją od wtorku do niedzieli, do 30 czerwca w Muzeum Górnośląskim (Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 2). Bilety kosztują 10 i 16 zł.

Czytaj więcej