Czytasz: Wystawa prac Roberta Heczko. Gdzie można je zobaczyć?

Wystawa prac Roberta Heczko. Gdzie można je zobaczyć?

Prace tego niezwykłego artysty można podziwiać w Ochorowiczówce do końca lipca.

Od 8 lipca w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle możemy podziwiać sztukę Roberta Heczko, dla którego w centrum zainteresowania malarskiego znajduje się człowiek. Wystawę pt. „Realno-magiczne urodziny B” zainaugurował uroczysty wernisaż z udziałem artysty. Prace tego niezwykłego artysty można podziwiać w Ochorowiczówce do końca lipca.

Twórczość ponadczasowa

Robert Heczko urodził się w 1973 r. na Śląsku Cieszyńskim, zajmuje się malarstwem i projektowaniem. Swobodnie porusza się w technikach olejnych i akrylowych, dostosowując narzędzia do potrzeby obrazu. Wiedzę o zastosowaniu narzędzi zdobywał w kraju i za granicą. W centrum zainteresowania malarskiego artysty znajduje się człowiek, jego strona duchowa – niematerialna, czyli emocje, których nie potrafimy zważyć ani zmierzyć. Artysta, jak sam o sobie mówi - sprawnie współodczuwa, chwilowo magazynuje stany, aby ponownie uwolnić je w ekspresyjny sposób. Robert Heczko prezentuje swoje obrazy w bliskim kontakcie z człowiekiem. Choć wystawia swoje prace w galeriach, to bardziej ceni przestrzenie polskich i europejskich miast. Bywa, że tworząc dotyka ezoteryki, astrologii i tajemnicy, przesuwając granicę realnego świata w stronę innego wymiaru, w stronę realizmu magicznego.

Jak przyznaje sam Heczko: „Bywa, że zaobserwowana przez ułamek sekundy twarz dostarcza inspiracji. Udziela się smutek, radość, strach, wesołość czy wzruszenie. Buduje się obraz, który nie pozwala zasnąć. Dojrzewa. Nadchodzi czas, abym w szale, w sensie ścisłym, za pomocą narzędzi rysunku i malarstwa wydobył to na płótno. Kreska po kresce, plama po plamie powstaje obraz”.

Niezwykła wystawa, w niezwykłym muzeum

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle to największe muzeum magicznego realizmu w Europie i niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie naszego kraju. Na co dzień w odnowionej willi wybitnego polskiego naukowca Juliana Ochorowicza gości ponad 300 dzieł znanych, polskich twórców związanych z surrealizmem. W styczniu br. pojawił się tam także zbiór ponad sześćdziesięciu prac Salvadora Dali. W czerwcu Muzeum wzbogaciło się o pierwszą w Polsce stałą ekspozycję prac Jakuba Różalskiego – światowej sławy malarza i grafika koncepcyjnego. Nieodłącznym elementem funkcjonowania muzeum są czasowe wystawy największych artystów magicznego realizmu.

Wystawa prac Roberta Heczko jest kolejną wystawą czasową oferowaną przez Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Wystawa potrwa do 31 lipca.