Czytasz: Do Expo przyleci 300 najszybszych gołębi

Do Expo przyleci 300 najszybszych gołębi

Grudzień to miesiąc spotkań hodowców i miłośników tych ptaków. W weekend do Expo Silesia przylecą gołębi pocztowe. Tydzień później rasowe.

To – jak podkreślają śląscy hodowcy – bardzo mądre zwierzęta. Ponoć dobrze wytrenowany gołąb pocztowy, bez problemu wróci z każdego miejsca na świecie do swojego domu. Ta cecha gołębi sprawiła, że od dziesięcioleci wykorzystywane były do przekazywania informacji. Nic zatem dziwnego, że w czasie wojny okupanci zakazali je hodować. Wiele o tych szczególnych dla regionu ptakach będzie można dowiedzieć się w sobotę i niedzielę, podczas Okręgowej Wystawy Gołębi Pocztowych w hali targowej Expo Silesia.

Dwie wystawy w jednej hali

- Tym razem w sosnowieckim ośrodku będzie można obejrzeć ponad 300 najlepszych i najszybszych gołębi z Okręgu Śląsk Wschód – mówi Patrycja Zadros-Tarka, przedstawicielka organizatora wystaw. Dodaje, że w tym samym czasie zorganizowana zostanie tu także Wystawa Hodowców, Produktów i Usług SILESIAGołębie. - Będzie można zaopatrzyć się we wszelkie produkty niezbędne w realizacji ich pasji – karmy, odżywki i leki - wylicza Zadros-Tarka. Nie zabraknie także akcesoriów potrzebnych w każdym gołębniku oraz porcelany z motywami gołębi pocztowych i rasowych. Wystawa będzie czynna w godz. od 8 do 16 (w niedzielę do 14). Bilety wstępu kosztują 5 zł. Z tym, że płeć piękna oraz dzieci do 14 roku życia wchodzą za darmo.

Gęsi mandarynki

Kolejną atrakcję dla hodowców Expo Silesia przygotuje już tydzień później. Od 17 do 18 grudnia odbędzie się tu już po raz trzeci Śląska Wystawa Gołębi Rasowych, Drobiu i Królików. Atrakcji nie zabraknie. Zobaczyć będzie można ponad 800 gołębi rasowych (z kilkudziesięciu różnych ras!), 100 sztuk drobiu (w tym kury, kaczki, gęsi – m.in. mandarynki, karolinki, cyraneczki) oraz kilkadziesiąt królików. Wstęo kosztuje 10 zł (dzieci do lat 6 mają bezpłatny wstęp), a wystawę będzie można zwiedzać od 7 do 18 (w niedzielę 2 godziny krócej).