Czytasz: Sprawdź ile zapłacisz. OC zależy od twojego zawodu

Sprawdź ile zapłacisz. OC zależy od twojego zawodu

Wiedziałeś, że Twoje OC zależy od tego, jaką pracę wykonujesz? Sprawdź w jakiej grupie jesteś.

Ubezpieczenie OC 2017. Kto płaci więcej?

Kierowcy z niektórych grup zawodowych płacą o kilkaset złotych więcej niż inni uczestnicy ruchu drogowego. Średnia cena ubezpieczenia OC różni się bowiem w zależności od wykonywanego zawodu lub zajęcia – wynika z najnowszej analizy ekspertów mfind.pl. 

Zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą studenci i uczniowie (średnio 1160 zł) oraz sportowcy (907 zł). Jak zauważają eksperci, wynika to przede wszystkim z młodego wieku – kierowcy z tych grup nie wyrobili jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, często muszą też liczyć się z podwyżką za wiek. Sporo za ubezpiecznie OC płacą również pracownicy działu IT (732 zł).

Ubezpieczenie OC 2017. Jak płacić mniej?

Z kolei najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie OC płacą najstarsi właściciele aut – emeryci i renciści (458 zł). Niskimi stawkami OC mogą się cieszyć również rolnicy (473 zł), pracownicy administracji publicznej (516 zł), służby mundurowe (518 zł) i nauczyciele (519 zł). Oznacza to, że np. osoba zatrudniona w administracji płaci za polisę OC średnio o 216 zł mniej niż informatyk.

W środku stawki plasują się pracownicy biurowi (570 zł), prawnicy (592 zł) czy przedsiębiorcy i samozatrudnieni (616 zł).

Można by przypuszczać, że znaczenie ma tutaj wartość auta i na OC więcej wydają pracownicy z lepiej opłacanych grup zawodowych. Jednak przy wyliczaniu składki tego obowiązkowego ubezpieczenia OC, cena samochodu ma minimalne znaczenie. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim wiek i poziom zniżek.

– Oprócz wieku i doświadczenia właściciela samochodu, znaczenie mają również inne czynniki – komentuje Urszula Borowiecka, ekspert mfind.pl.

– Ubezpieczyciele prowadzą swoje statystyki wypadkowe i mogą być do niektórych grup zawodowych “uprzedzeni”, a inne faworyzować. Przykładowo osoby bezrobotne jeżdżą raczej starymi, zniszczonymi samochodami, przez co stanowią większe zagrożenie na drodze – ich stawki OC są więc wyższe. Z kolei rolnicy poruszają się zazwyczaj po wiejskich, mało uczęszczanych drogach, więc w ich wypadku ryzyko kolizji jest niskie. Ich polisy są zatem bardzo tanie – wyjaśnia Borowiecka.

Czytaj więcej