Silesion.PL

serwis informacyjny

Wyścigi pojazdów ciężarowych, czyli czego Goodyear poszukuje na torze?

Goodyear FIA ETRC Le Mans

Goodyear FIA ETRC Le Mans

Spektakularny sezon wyścigów samochodów ciężarowych FIA ETRC kolejny rok z rzędu umożliwił Goodyearowi testowanie na torze nowych technologii, które znajdą zastosowanie nie tylko w kolejnych oponach dla pojazdów wyścigowych, ale też w tych przeznaczonych dla flot transportowych na zwykłe drogi. Doświadczenia na torze płynące z rozpędzania ponad 5-tonowych pojazdów do prędkości 160 km/h, pozwalają wydobywać z opon maksymalną wydajność i trwałość, co daje impuls do tworzenia w Goodyear kolejnych innowacyjnych produktów.

Zakończony w październiku sezon Goodyear FIA European Truck Racing Championship 2022 składał się z ośmiu rund i okazał się wyjątkowy pod względem zgromadzonej widowni: aż 100 000 kibiców wypełniło w lipcu tor Nürburgring w Niemczech, a ekscytujące wyścigi we francuskim Le Mans obejrzało 70 000 widzów. Do wyścigu stanęło 24 kierowców reprezentujących cztery zespoły producentów pojazdów. Po swój czwarty tytuł w rywalizacji Goodyear FIA ETRC sięgnął Norbert Kiss, jeden z najlepszych węgierskich kierowców wyścigowych w historii, z dużym dorobkiem na torze – w FIA ETRC uznawany za najszybszego kierowcy swojego pokolenia. Z kolei Puchar Promotora Goodyear FIA ETRC trafił w ręce młodego francuskiego kierowcy Teo Calvet, uznawanego za wschodzącą gwiazdę wyścigów pojazdów ciężarowych, który przez cały sezon konsekwentnie pracował nad osiągnięciem tego upragnionego trofeum.

Z naszego punktu widzenia istnieje wiele podobieństw między pracą, którą wkładamy w tworzenie najlepszej opony wyścigowej do samochodów ciężarowych, a projektowaniem opon, które zapewniają korzyści operatorom flot w całej Europie. Oba te światy dążą do maksymalizacji wyników i wydobycia z pojazdów jak największej wydajności i sprawności,” powiedział Maciej Szymański, dyrektor marketingu Goodyear ds. opon użytkowych w Europie.

Opony wyścigowe są zbudowane na podobnej osnowie co opony do codziennej jazdy, natomiast bieżnik i mieszanka gumowa zostały w nich zmodyfikowane, aby zapewnić przyczepność na mokrych i suchych nawierzchniach oraz pomóc w rozpraszaniu ciepła wytwarzanego przez ważące 5,3 tony ciężarówki rozpędzające się do prędkości ponad 160 km/h.

Działalność na torze daje nam istotną przewagę w badaniach i opracowywaniu nowych specyfikacji opon do pojazdów ciężarowych. Korzystanie z doświadczeń wyniesionych z wyścigów Goodyear FIA ETRC pozwala nam pracować nad lepszym produktem zarówno na tor, jak i na drogę,” podsumował Davide Califano, szef działu marketingu marek i produktów użytkowych Goodyear w Europie.

Nurburgring

Opony w centrum działań Goodyeara na rzecz zrównoważonego rozwoju FIA ETRC

FIA ETRC dąży do tego, aby stać się wiodącą platformą dla zrównoważonych technologii w branży przewozów drogowych, a jednocześnie uczynić wyścigi pojazdów ciężarowych istotnym poligonem badawczo-rozwojowym dla producentów. Dlatego Goodyear będzie nadal ściśle współpracować z ETRA (Europejskim Stowarzyszeniem Wyścigów Pojazdów Ciężarowych) i FIA, aby wprowadzić nowe technologie i innowacje w nadchodzących latach, które przyczynią się do dalszego zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu mistrzostwa pozostaną konkurencyjne, ekscytujące i zarazem przyjazne dla środowiska.

Już od 2021 roku wyścigowe pojazdy ciężarowe są napędzane w pełni ekologicznym biodieslem HVO, a opony wyścigowe Goodyeara są poddawane procesowi bieżnikowania, który wydłuża ich żywotność. W identycznej formie ta usługa jest dostępna dla flot transportowych w całej Europie.

Organizatorzy mistrzostw zobowiązali się do osiągnięcia zerowej emisji netto najpóźniej do 2038 roku, co jest zgodne z celem określonym w Porozumieniu Paryskim. W transporcie opony odgrywają kluczową rolę w obniżaniu ogólnego poziomu emisji dzięki technologii zmniejszającej opory toczenia oraz metodom produkcji przyjaznym dla środowiska.

Goodyear i ETRC mają ten sam cel, którym jest promowanie bardziej zrównoważonych rozwiązań w branży transportu drogowego” – mówi Georg Fuchs, dyrektor zarządzający ETRA. „Seria ETRC stanowi doskonałe laboratorium testowe dla innowacji, w ciągu ostatnich kilku lat już dostarczyliśmy cennych wniosków dla Goodyeara i prac rozwojowych związanych z ruchem drogowym. Wprowadzenie programu bieżnikowania to kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Jesteśmy dumni, że opony drogowe Goodyeara będą miały w sobie odrobinę DNA ciężarówek wyścigowych,” dodał G. Fuchs.

Goodyear FIA ETRC Węgry

Goodyear

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia 72 000 osób i wytwarza swoje produkty w 55 zakładach zlokalizowanych w 23 krajach na świecie. Posiada dwa Centra Innowacji w Akron (Stany Zjednoczone) i Colmar-Berg (Luksemburg), które dostarczają najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle. Więcej informacji na temat Goodyear i produktów firmy znajduje się na stronie. Warto śledzić też profil Goodyear na LinkedIn

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024