Czytasz: Prezydent Rybnika ściga się z autobusem [ZDJĘCIA]

Prezydent Rybnika ściga się z autobusem [ZDJĘCIA]

Autobus, rower czy samochód? Który środek transportu pozwala na najszybsze przemieszczanie 
z jednego do drugiego punktu miasta?

Odpowiedzieć na to pytanie uzyskała Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika, organizując 12 czerwca wyścig środków transportu.

Wyjechali z trzech dzielnic Rybnika, a ich zadaniem było jak najszybciej dotrzeć na rybnicki kampus. To tam właśnie zlokalizowana została meta wyścigu transportowego.

Uczestnikiem zmagań był m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który na rowerze pokonał trasę
z Rybnickiej Kuźni. Z tej dzielnicy autobusem nr 11 o godz. 15.27 w kierunku centrum miasta wyruszył zastępca prezydenta Wojciech Świerkosz. Z włodarzami miasta ścigał się Filip Pańczyk, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, który prowadził samochód. Trasa wyścigu liczyła 4,3 km,  a całkowity czas dotarcia na kampus obejmował także czynności niezbędne do skorzystania z danego środka transportu, a więc np. dojście z przystanku do miejsca docelowego czy zaparkowanie samochodu. 

O podobnej godzinie wyścig rozpoczął się w dwóch innych dzielnicach miasta, tj. w Kamieniu i Zamysłowie:

 Dzielnica Kamień:

 Autobus: przystanek Rybnik Kamień Szkoła, linia nr 17, odjazd 15.25, pasażerowie: radne MRM – Zuzanna Mańka oraz Anna Zając
Rower: Tadeusz Bonk, kierownik referatu w Wydziale Edukacji UM Rybnik
Samochód – radni MRM – Aleksandra Żyła oraz Jakub Cichecki
Trasa: 8 km
Dzielnica Zamysłów:

Autobus: przystanek Rybnik Zamysłów Wodzisławska, linia nr 8, odjazd 15.20, pasażerowie: radni MRM – Zofia Spandel oraz Paweł Antosz
Rower: Jan Fiałkowski, oficer rowerowy UM Rybnik
Samochód – radny MRM Maciej Kamiński
Trasa: 2,8 km (rower); 3,2 km (samochód);
Kto pierwszy pojawił się na rybnickim kampusie?

–  Każdy z trzech przeprowadzonych przez nas wyścigów zakończył się zwycięstwem rowerzystów. Zostawili oni w pokonanym polu odpowiednio: kierowców samochodów oraz pasażerów autobusów komunikacji miejskiej. Nie można jednak mówić o niczyjej porażce, każdy środek transportu posiada zarówno swoje wady, jak i zalety, o czym przekonali się nasi uczestnicy. Bez żadnych wątpliwości, dzisiaj z korkami w godzinach szczytu najlepiej poradził sobie rower – mówią radni Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika.

– Na mojej trasie  rower okazał się  najbardziej efektywnym środkiem transportu, co mnie nie zdziwiło.  Taki sposób  podróży  to komfort, wygoda, walory zdrowotne, a przede wszystkim zaoszczędzony czas – wyścig był przecież  prowadzony w godzinach szczytu – wskazywał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wyniki wyścigów – czasy przejazdów:

Trasa: dzielnica Rybnicka Kuźnia – kampus

Rower: 10 minut

Auto: 17 minut

Autobus: 22 minuty

Trasa: dzielnica Zamysłów – kampus

Rower: 6 minut

Auto: 10 minut

Autobus: 21 minut

Trasa: dzielnica  Kamień – kampus

Rower: 21 minut

Auto: 25 minut

Autobus: 29 minut.

Wieńczące wyścig spotkanie na kampusie było okazją do podsumowania tegorocznej edycji akcji Rowerowy Maj. W tej ogólnopolskiej akcji promującej zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów i nauczycieli udział wzięło blisko 3 tysiące uczestników z 380 klas 21 rybnickich podstawówek. Akcja trwała od 7 do 30 maja. Każdy uczeń, który w tym czasie  dotarł do szkoły w sposób aktywny, to znaczy na rowerze lub na hulajnodze, otrzymywał naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. To pozwoliło na wyłonienie zwycięzców. Ranking laureatów przedstawia się następująco:

I miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 z Chwałęcic

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 28 z Kamienia

III miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 z Ochojca

IV miejsce: Szkoła Podstawowa nr 20 z Gotartowic

V miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 z Wielopola

Czytaj więcej